Ak máte pocit, že sa vám v obchode pri pohľade na ceny zjavujú všetci svätí, je to v poriadku. Nejde o fatamorgány, ale o realitu.
Zdražela doprava aj alkohol
Eva Sadovská, analytička Wood & Company
- V porovnaní s augustom 2020, najviac zdraželi ceny v oblasti dopravy, a to o 11,1 %. Dôvodom takého prudkého nárastu cien boli predovšetkým drahšie pohonné látky. V auguste si však Slováci medziročne priplácali aj za alkoholické nápoje a tabak, a to o 8,6 %. Dôvodom boli tabakové výrobky, ktoré si nárast cien o vyše 16 % pripísali na svoje konto z dôvodu vyššej spotrebnej dane. Drahší ako vlani bol však aj alkohol. Nasledovali vyššie ceny v oblasti pošty, spojené s nárastom o 6,6 %, a to pre vyššie ceny telefónnych služieb.
Aký je výhľad do konca roka?
Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank
- Inflácia by mala pozvoľna zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Prispievať by k tomu mali najmä ceny potravín. Infláciu by dočasne mohli nahor tlačiť i vyššie ceny vstupov vo výrobnom procese. Ceny pohonných látok by mali, naopak, v závere tohto roka slabnúť. V priemere v tomto roku by inflácia mala úspešne atakovať 2,5 %, pričom v závere roka by mala už presiahnuť i hranicu 4 %.
Čo sa deje s úsporami?
Maroš Ovčarik, Finančný kompas
- Inflácia sa najviac dotýka ľudí, ktorí majú úspory na bežných účtoch, termínovaných vkladoch, prípadne vkladných knížkách, keďže tieto produkty majú v bankách úrokové sadzby často blízke nule. Riešením je aspoň časť úspor investovať a takto ich chrániť pred infláciou.