Sme rodina Borisa Kollára trvá na tom, že zotrvá v platnosti kontroverzný paragraf 363, a tiež na tom, že sa nebudú meniť pomery na prokuratúre. V koalícii pritom silnejú hlasy za to, aby sa posilnila úloha špeciálnej prokuratúry. Zástancom takéhoto riešenia je aj líder OĽaNO Igor Matovič, Kollár je však proti. Kto nakoniec ustúpi?
Jadrom sporu je najmä paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý oprávňuje generálnu prokuratúru rušiť rozhodnutia vyšetrovateľov či prokurátorov. Kollár začína okrem toho opäť vo veľkom skloňovať svoj zámer stavať veľké množstvo nájomných bytov, pričom je stále jasnejšie, že práve on je tým, kto rozhodne o budúcnosti koalície.
V rozhovore pre Rádio Expres sa okrem iného odmietol ospravedlniť za svoj výrok o „čurillovskej mafii“. V prípade vyšetrovateľa Jána Čurillu a jeho kolegov sú podľa neho vážne podozrenia a zatiaľ sa nemá prečo ospravedlňovať. „Dnes sa určite nechcem ospravedlniť. Pokiaľ sa to nepreukáže, pokiaľ budú oslobodení, potom sa veľmi rád ospravedlním,“ vyhlásil. Na otázku moderátora, či tým vlastne nehovorí aj o Matovičovej mafii, Kollár odvetil, že na Matoviča nehodlá takto útočiť. „Ja mám s bývalým premiérom veľmi dobré vzťahy a nebudem si ich týmto kaziť,“ uviedol Kollár.
Heger: Radšej menšia vláda
Šéf Sme rodina si vie predstaviť, že jeho strana podporí viaceré návrhy pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát, a to aj napriek tomu, že sa na jej činnosti naďalej odmieta zúčastňovať. V žiadnom prípade však nepodporí zrušenie paragrafu 363. Práve na ňom sa môže lámať osud koalície. Matovič aj ďalší koaliční lídri zatiaľ ústupok odmietajú. Potvrdil to v stredu pred rokovaním vlády šéf OĽaNO Matovič, a ostrý odkaz Kollárovi poslal aj inokedy zmierlivý premiér Eduard Heger. „Pre mňa je červená čiara spravodlivosť, nikdy neurobím obchod na úkor spravodlivosti,“ vyhlásil. Heger dokonca dodal, že možnosť pokračovať v boji za spravodlivosť pokojne vymení za ústavnú väčšinu v parlamente.