Uviedol to denník The Washington Post. CIA správu odmietla komentovať. Havanským syndrómom médiá označujú náhle zdravotné ťažkosti, ktorými z nevysvetliteľných dôvodov trpia americkí diplomati a ich rodinní príslušníci. Podľa nemenovaných zdrojov amerického denníka odvolaný dôstojník pristupoval k informáciám o zdravotných problémoch s nedôverou.
Podľa skorších informácií sa vo Viedni medzi diplomatmi, pracovníkmi veľvyslanectva a ich rodinnými príslušníkmi prejavili desiatky prípadov náhlych a zdanlivo nevysvetliteľných ťažkostí. Funkcia vo Viedni má medzi americkými spravodajcovia istú prestíž. Odvolaním vedúceho chcela CIA vyslať svojim dôstojníkom odkaz, že prípady takzvaného havanského syndrómu nemajú brať na ľahkú váhu. Zdravotné problémy ale vyhodnocovali rôznym spôsobom aj samotné americké úrady, uviedla agentúra AFP.
Niekedy ich pripisovali stresu a pracovnému vyťaženiu, v iných prípadoch potom nepriateľským aktivitám krajín, ako sú Čína či Rusko. Prípady náhlych ťažkostiach, ktoré sa prvýkrát stali v roku 2016 v kubánskom hlavnom meste, označil vtedajší americký prezident Donald Trump za neobvyklé útoky. Nedávno sa k havanskému syndrómu vyjadrili aj kubánski vedci. Podľa nich opisy ťažkostí uvedené v odbornej literatúre odporujú fyzikálnym zákonom.