Väčšinu takýchto prípadov zvládajú podľa Rizmana s prehľadom, no objavujú sa aj také, ktoré sú už za hranou. Akú formu majú tieto útoky a ako im Čaputová s Rizmanom čelia?
Podľa Rizmana sa čoraz častejšie objavujú slovné útoky, ktoré neznejú vôbec nevinne. Ako nám Rizman povedal, bežnú kritiku, napríklad na internete, prezidentka ani on neriešia, a tiež sa dá podľa neho časom zvyknúť na nadávky. Za hranou sú však podľa neho úplné nezmysly a hoaxy na spôsob zmieneného pitia detskej krvi. Čo je horšie, objavujú sa aj odkazy, ktoré môžu spĺňať definíciu nebezpečného vyhrážania, na ktoré sú už paragrafy. Na rozdiel od bežnej kritiky či nadávok tieto je už podľa neho potrebné riešiť.
Prezidentke Čaputovej sa už verejne vyhrážala napríklad aj Adriana M., známejšia pod menom Sheila, ktorá sa už predtým „preslávila“ močením na Korán. Po vyhrážkach adresovaných prezidentke jej nariadili psychiatrickú liečbu. Rizman sa k tejto téme vyhrážok vyjadril aj v rozhovore pre Denník N. „Samozrejme, mám skúsenosti aj s tým, že sa ľudia vyhrážajú. V posledných mesiacoch mám pocit, že je toho viac. Akoby situácia bola vyostrenejšia,“ potvrdil.
Ako riešia takéto vyhrážky bezpečnostné zložky? „Prezidentka patrí do portfólia Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií,“ hovorí pre Nový Čas bývalý riaditeľ tohto úradu Juraj Zábojník. „Hneď ako dostanú ústavní činitelia výhražné informácie, tie sa vyhodnocujú s pomocou odborníkov, ktorí určia, o akú informáciu ide, a podľa toho už prichádzajú ďalšie procesy. Ak je takýchto poznatkov viac, tak sa potom robí analýza, skladajú mozaiku a zvyšujú sa bezpečnostné opatrenia,“ dodáva Zábojník.