V nemocniciach by sme vrchol podľa dát mali pocítiť asi s dvojtýždenným oneskorením, čiže niekedy v novembri. „Čo sa týka ďalšieho vývoja, myslím si, že budeme mať pokojné Vianoce a dokonca budeme môcť absolvovať aj lyžovačky. Nebál by som sa objednať si pobyt aj u nás,“ uviedol s optimizmom analytik z portálu Dáta bez pátosu. Veľkí hráči z farmaceutických firiem dokonca tvrdia, že v roku 2022 sa s covidom rozlúčime definitívne.
Najviac postihnuté regióny
V súčasnosti je najviac postihnutou oblasťou východ Slovenska. Hlavnú úlohu pri zapĺňaní nemocníc pacientmi s covidom budú zohrávať neočkovaní ľudia nad 50 rokov. Kým v Bratislave ich je len 25 %, v Čadci je to 51 %, a to je o polovicu viac, čo zamieša karty. „Teraz máme 20 ľudí v nemocnici v Michalovciach. Na porovnanie to je toľko ako v celom Bratislavskom kraji. Ako problém vidím v súčasnosti nedostatočné PCR testovanie, regionálni hygienici narážajú na nedostatočné kapacity. Čiže mnohé ohniská ani neodhalíme,“ myslí si analytik s tým, že v nemocniciach máme teraz zhruba 25 % pacientov s ťažkým priebehom. Dobrá správa je, že ľahšie stavy idú veľmi skoro domov. „Priemerná doba hospitalizácie je menej ako 7 dní,“ dodal.
10 % obetí
Po Michalovciach sa najviac budú zapĺňať lôžka v Starej Ľubovni, neskôr sa to presunie na Kysuce, Oravu, Považie a Gemer. V týchto regiónoch sa očakáva aj najvyššia úmrtnosť. „V tejto tretej vlne zomrie podľa našich odhadov asi 10 % pacientov, ktorí budú hospitalizovaní v nemocniciach, čiže ak sa hýbeme niekde na čísle 25-tisíc, tak počet obetí bude niekde medzi 1 500 - 2 500 ľudí,“ uzavrel Bošňák. V nemocniciach bolo vo štvrtok hospitalizovaných 496 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň, z nich viac ako 83 percent nie je plne očkovaných. Na JIS je 54 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 45 ľudí, z nich približne tri štvrtiny nie sú zaočkovaní.