Uviedol to v piatok Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva. Pripustil pritom, že skutočný počet mŕtvych je pravdepodobne výrazne vyšší.
Bilancia OSN zahŕňa úmrtia civilistov aj bojovníkov. Najvyšší počet zabitých pritom pripadá na provinciu Halab, kde úrad zdokumentoval vyše 51 700 mŕtvych. Úrad OSN pri výpočte používal prísne kritériá, takže jeho bilancia zahŕňa iba mŕtvych, u ktorých je známe celé meno aj dátum a miesto úmrtia.
"Na tomto základe sme vytvorili zoznam 350 209 identifikovaných jedincov, ktorí boli zabití v sýrskom konflikte, medzi marcom 2011 a marcom 2021," oznámila vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová Rade OSN pre ľudské práva. Doplnila, že každú trinástu obeťou je žena alebo dieťa. "(Bilancia) udáva minimálny overiteľný počet a jednoznačne ide o podhodnotenie skutočného počtu zabitých," vysvetlila.
Bacheletová zároveň poznamenala, že jej úrad pracuje na štatistickom modeli, ktorý poskytne úplnejší obraz a, ktorý by mohol pomôcť určiť, kto za niektoré z úmrtí nesie zodpovednosť.
Sýrska občianska vojna, ktorú vyvolalo utláčanie demonštrácií proti prezidentovi Assadovi v roku 2011, vyvolala najväčšiu utečeneckú krízu na svete. Štáty susediace so Sýriou poskytli útočisko približne 5,6 milióna utečencom a ďalších viac než milión utečencov je v európskych krajinách, píše Reuters.
Asad síce obnovil kontrolu nad väčšinou sýrskeho územia, rozľahlé časti krajiny ale stále nie sú v rukách Damasku. Tureckí vojaci pôsobia v značnej časti severnej a severozápadnej Sýrie, kde sa nachádza posledná významná bašta protivládnych rebelov, zatiaľ čo na Kurdmi kontrolovaných územiach na východe a severovýchode sú americké sily.
Bacheletová uviedla, že jej úrad naposledy aktualizoval bilanciu obetí sýrskeho konfliktu v auguste 2014, kedy hlásil najmenej 191 369 mŕtvych.
Exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR), ktorá sídli v Británii, odhaduje, že si vojna v Sýrii vyžiadala 500 000 obetí, a ďalších 200 000 prípadov skúma. "Je veľmi ťažké poskytnúť štatistiku, ktorá sa blíži realite," povedal agentúre Reuters riaditeľ SOHR Rami Abdar Rahmán. "Je veľa mien a je potrebné ich spojiť s dokumentáciou," dodal.
Členka vyšetrovacej komisie OSN pre Sýriu Karen Koningová AbuZaydová vo štvrtok uviedla, že k nezákonnému zadržiavanie zo strany sýrskych vládnych síl dochádza aj naďalej. Poznamenala pritom, že situácia v Sýrii nie je vhodná pre návrat utečencov. "Vojna proti sýrskym civilistom pokračuje," povedala.