Prvé osobné stretnutie tohto štvorčlenného zoskupenia podľa AFP predstavovalo snahu amerického prezident Joea Bidena upevniť vedúce postavenie USA v Ázii v kontexte vzostupu Číny.
Lídri sa na summite venovali viacerým témam, medzi nimi boli napríklad vakcíny proti ochoreniu COVID-19, regionálna infraštruktúra, klimatické zmeny a posilnenie dodávateľského reťazca pre polovodiče.
"My, liberálne demokratické štáty, veríme vo svetový poriadok, ktorý uprednostňuje slobodu, a veríme v slobodný a otvorený Indo-Pacifik, pretože vieme, že práve to znamená silný, stabilný a prosperujúci región," uviedol na začiatku summitu austrálsky premiér Scott Morrison.
"Toto stretnutie je dôkazom silnej solidarity medzi našimi štyrmi krajinami a nášho neochvejného záväzku voči spoločnej vízii slobodného a otvoreného Indo-Pacifiku," uviedol japonský premiér Jošihide Suga.
Indický premiér Naréndra Módí zase vyzdvihol "spoločné demokratické hodnoty" USA, Austrálie, Japonska a Indie.
"Sme štyri veľké demokratické štáty s dlhou históriou spolupráce. Vieme, ako veci dosiahnuť a sme pripravení na túto výzvu," poznamenal Biden.
USA a Británia minulý týždeň uzavreli dohodu s Austráliou, ktorá Canberre umožní prístup k tajným technológiám na výrobu vlastných ponoriek na jadrový pohon. V dôsledku toho Austrália zrušila zmluvu na nákup naftových ponoriek od Francúzska, čo odštartovalo diplomatickú roztržku. Takzvanú dohodu AUKUS kritizoval aj Peking.
Aj keď Čínu nespomenul priamo, austrálsky premiér uviedol, že členské krajiny zoskupenia QUAD sú pripravené čeliť "akémukoľvek nátlaku, ktorý by na nich mohol byť vyvinutý", pričom dodal, že chcú dať rovnakú možnosť všetkým krajinám v Indo-Pacifiku, pretože si "vážia svoju nezávislosť".