"My, katolícki biskupi Kanady, vyjadrujeme hlbokú ľútosť a jednoznačne sa ospravedlňujeme," uvádza sa vo vyhlásení cirkvi.
Tento krok prišiel po tom, čo bolo v krajine počas leta objavených približne 1 200 neoznačených hrobov domorodých detí, ktoré boli nútené študovať na cirkevných internátnych školách od konca 19. až do konca 20. storočia. Títo žiaci, ktorých zámerne odtrhli od rodiny, kultúry a jazyka, boli fyzicky a sexuálne zneužívaní riaditeľmi a učiteľmi.
Ako pripomenula AFP, ospravedlnenie katolíckej cirkvi prišlo necelý týždeň pred vôbec prvým Národným dňom pravdy a zmierenia, ktorý je v Kanade naplánovaný na 30. septembra. Tento nový sviatok bol vyhlásený na počesť obetí a preživších týchto internátnych škôl.
Katolícki biskupi vo svojom stanovisku uviedli, že sú si vedomí “utrpenia”, a “fyzického, psychického, emocionálneho, duchovného, kultúrneho a sexuálneho zneužívania”, ktoré študenti zažívali. “Mnohé katolícke náboženské komunity a diecézy sa podieľali na tomto systéme, ktorý viedol k potláčaniu domorodých jazykov, kultúry a duchovna, pričom nerešpektovali bohatú históriu, tradície a múdrosť pôvodných obyvateľov,” poznamenali.
Koncom 19. storočia sa v Kanade zakladali cirkevné internátne školy, ktorých cieľom bola asimilácia pôvodného obyvateľstva. Celkovo bolo v Kanade do takýchto škôl nútene zapísaných približne 150 000 detí indiánov, Inuitov a Métisov. Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka. Naučiť sa mali, naopak, tradície európskych kolonialistov.