Práve negatívny test je totiž jednou z možností, ktoré človeka oprávňujú na vstup do čoraz väčšieho počtu prevádzok po celej krajine.
Hoci odborníci pripúšťajú diskusiu o adekvátnom počte takzvaných mobilných odberných miest (MOM) a uznávajú, že narastajúce počty prípadov treba reflektovať, zavádzanie veľkého počtu MOM podľa vzoru druhej vlny nepovažujú za dobrý nápad. Ľuďom, ktorí sa strachujú, či sa budú môcť zúčastniť na oslave či ísť do krčmy, jednohlasne odkazujú - zaočkujte sa.
Podobný prístup má k problematike aj rezort zdravotníctva. Aktuálne podľa neho funguje 67 MOM v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ktoré poskytujú test za 5 eur, okrem nich fungujú aj ďalšie na komerčnej báze. „Ministerstvo aktuálne neplánuje opätovne zavádzať MOM. Je dôležité, aby sa ľudia dali zaočkovať, pretože očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom COVID-19 a štát ho poskytuje každému bezplatne,“ odpísali nám z ministerstva.
Šéf rezortu Vladimír Lengvarský cez víkend vylúčil možnosť návratu k masívnemu celoplošnému testovaniu. „Určite nie,“ reagoval v relácii V politike televízie TA3. Testovať podľa neho bude potrebné najmä v ohniskách nákazy.
„Je pripravených asi 80 tímov, ktoré budú v ohniskách, ktoré určia odborníci. Pretestujeme celú komunitu alebo obec a podľa toho sa budú vyvíjať opatrenia,“ avizoval minister. Aj on opakuje, že najlepším spôsobom, ako bojovať proti koronavírusu, je dať sa zaočkovať. „Snažili sme sa využiť všetky možnosti na očkovanie, bohužiaľ, spoločnosť je naladená inak,“ povedal minister.