Eduard Czetö (15), Július Dorgai (16) a ich spolužiaci sú prvákmi v odbore agromechanik-opravár. Zbierali papriky, ale aj iné druhy zeleniny, ako fazuľu či cukety. „Celkom nám to ide, baví nás to,“ povedali obaja študenti, ktorí len nedávno nastúpili na túto priekopnícku školu. Škola využíva tzv. agrokruhy, čo je moderné a k prírode šetrné pestovanie.
„Výsledok práce na tejto modelovej farme sa dostane na stôl ďalším stredoškolákom v pôsobnosti našej župy. Teraz sa táto zelenina bezodplatne distribuuje do jedální Hotelovej akadémie v Košiciach a Gymnázia v Kráľovskom Chlmci. Neskôr pribudnú aj zariadenia sociálnych služieb,“ povedal košický župan Rastislav Trnka. Riaditeľka školy v Pribeníku Silvia Sakáčová pripomenula, že na dvanástich kruhoch v tvare špirály s otočnými ramenami na elektrický pohon vypestovali dokopy až skoro sedem ton rôznej zeleniny.
„Je to skúšobný rok ekologického pestovania zeleniny. Papriky bolo zhruba 2,5 tony, pol tony cibule, takmer jedna tona paradajok, 1,5 tony cvikly, skoro 600 kíl zeleru, 400 kíl fazule a 800 kíl cukety. Študenti ju pestovali za pomoci majstrov odbornej výchovy,“ dodala riaditeľka. Do konca septembra úrodu dozbierajú.
„Všetko sa osvedčilo. Jediným problémom bolo počasie. Dážď, sucho a nízke teploty sa podpísali na koreňovej zelenine, ktorej sa príliš nedarilo. Počas októbra a novembra sa bude realizovať navážanie piesku a kompostu na pôdu, aby sa v budúcej sezóne zlepšila jej úrodnosť,“ zakončila riaditeľka školy. Do dvoch rokov by už zo semien mala vzísť bio zelenina.