Jednoduchú cestu, akou môžu organizácie získať koncom roka nenávratné financie na ochranu prírody zamerané nápady, predstavuje program Envirogranty. Pre neziskové organizácie, ktoré sa cieľavedome venujú zmierňovaniu ekologickej a klimatickej krízy, je pripravený ďalší balík podpory vo výške 50-tisíc eur. Stojí za ním Nadácia VÚB, ktorá otvorila po minuloročnej premiére po druhýkrát svoju čisto environmentálne nasmerovanú grantovú výzvu.
Záchrana biotopov či sociálne podnikanie odľahčujúce prírodu
Systém programu Envirogranty bol nastavený v spolupráci s poprednými expertmi, ktorí patria v problematike udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia k domácim lídrom a ktorí sa postarajú aj o nezávislý výber najefektívnejších riešení. „O grant môžu požiadať mimovládne organizácie s projektami reagujúcimi na aktuálne výrazne narastajúcu stratu biodiverzity okolo nás, ako aj životaschopné modely udržateľného rozvoja v regiónoch Slovenska, postavené na princípoch zelenej ekonomiky,“ vysvetľuje zameranie programu predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.
Konkrétne môže ísť napr. o záchranu biotopov v blízkosti priemyselných areálov, lokalít výstavby alebo ťažby. Uchádzači o grant sa môžu prihlásiť aj projektami podporujúcimi zachovanie domácich pralesov či reagujúcimi na šírenie invazívnych druhov a znečisťovanie prostredia. V druhej oblasti program podporí napr. návrhy rozvoja prírodného turizmu, sociálneho podnikania s environmentálnym dosahom či ekologické biznis plány zamerané na recykláciu alebo upcykláciu pri produkcii.
„Úvodný ročník našich Envirograntov minulý rok potvrdil, že tento typ podporného programu, zacieleného výhradne na ochranu prírody a udržateľnosť v ekonomike, na Slovensku chýbal. Táto grantová schéma, spolu s novým formátom oceňovania bojovníkov a bojovníčok za zelenšiu budúcnosť Atlas, sa stali základom nášho nadačného piliera, v rámci ktorého si partnersky podávame ruky s environmentálne činnými neziskovkami. Teší nás, že sa z pokračovania našej grantovej výzvy podarí urobiť ďalší dobrý kus práce v teréne,“ hovorí Alexander Resch a dodáva, že iniciatíva Envirogranty oslovila minulú jeseň až 132 prihlásených subjektov domáceho neziskového sektora.
Až 7-tisíc eur pre každý víťazný návrh
Podľa zmyslu, realizovateľnosti a rozsahu očakávanej „zelenej stopy“ predložených žiadostí vyberie hodnotiaca komisia z tento rok prijatých žiadostí 7 až 8 projektov, pričom každý víťazný návrh môže rátať s podporou od Nadácie VÚB až do výšky 7-tisíc eur. Vypracované plány projektov môžu podať mimovládne organizácie do 20. októbra cez elektronický formulár na stránke www.nadaciavub.sk. Výsledky budú známe v polovici decembra.
O zmysle podpory z Envirograntov svedčia aj tieto príklady projektov, ktorých autori sa zapojili minulý rok a uspeli. Možno poslúžia ako inšpirácia.
- Vo Vinosadoch pod karpatskými kopcami medzi Pezinkom a Modrou sa vďaka získanému grantu pustili do výsadby špeciálnych alejí. Ich stromčeky si môžu domáci adoptovať a stávajú sa akýmisi „rodovými“ stromami. Význam tohto počinu pre budúcnosť spočíva aj v tom, že nová zeleň bude nielen zvlhčovať a ochladzovať ovzdušie, ale aj chrániť domy obyvateľov pred nárazovým vetrom aj povodňami. V neposlednom rade sa aleje ovocných stromov odvďačia aj bohatou domácou úrodou.
- V obci Utekáč v poltárskom okrese vznikol priestor, v ktorom dávajú prácu dlhodobo nezamestnaným. Aktivisti z OZ kRaj spojili chov včiel, sklárstvo a tradičné gemerské remeslo, tzv. voštinárstvo. Pri projekte Voštinári sa snúbi sociálne podnikanie s ekológiou - včelí vosk tu plnia do brúsených nádob z recyklovaného skla. Aj táto originálna dielňa žije tento rok vďaka podpore z Envirograntov.
- Záhrada spomienok vo Zvolene je miesto, kde sa konajú netradičné posledné rozlúčky a prírodný spôsob pochovávania. O tento unikátny projekt sa stará nezisková organizácia Živica, ktorá sa zapojila úspešne do prvého ročníka programu Envirogranty. Z Nadácie VÚB tak získala financie na rozšírenie plochy cintorína, a to vytvorením novej kvitnúcej lúky. Na mieste tak ožíva bohatý biotop pre mnoho organizmov a pokojné zátišie pre pozostalých.
Celé príbehy podporených projektov prináša magazín Nadácie VÚB Srdcovky.