Gruzínsko sa dostalo do politického chaosu vlani, keď opozičné strany odsúdili ako zmanipulované parlamentné voľby, v ktorých tesne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen.
Predseda Európskej rady Charles Michel sprostredkoval v máji medzistranícku dohodu, na základe ktorej Gruzínsky sen prisľúbil, že vyhlási predčasné parlamentné voľby, ak v sobotňajších komunálnych voľbách získa menej než 43 percent hlasov.
V júli sa však vládna strana jednostranne stiahla z tejto dohody, čo vyvolalo tvrdú kritiku Európskej únie a Spojených štátov.
Saakašvili vo svojom videoprejave v pondelok trval na tom, že dohoda sprostredkovaná Úniou stále platí a blížiace sa voľby "sú referendom o zbavení moci (zakladateľa Gruzínskeho sna Bidzinu) Ivanišviliho".
Oligarcha Ivanišvili – najbohatší muž Gruzínska a bývalý premiér – je všeobecne pokladaný za človeka, ktorý riadi Gruzínsko. On však tvrdí, že už nie je politický aktér.
Kritici ho obviňujú z využívania trestných stíhaní na potrestanie odporcov a kritických novinárov.
Na Západe silnejú obavy o demokratické smerovanie vládnej strany a USA naznačili, že možno zavedú sankcie proti predstaviteľom Gruzínskeho sna