Pandémia koronavírusu dlhodobo ohrozuje zdravotnú starostlivosť v ostatných oblastiach. Stúpajú tak čísla ochorení a úmrtí, ktorým sa dá zabrániť. Najvyššie čísla v tomto smere držia na Slovensku kardiovaskulárrne choroby, ktorých následkom býva infarkt či mŕtvica. Úmrtnosť z kardiovaskulárnych príčin je na Slovensku približne dvakrát vyššia ako úmrtnosť z onkologických príčin.
„Z 25-tisíc úmrtí súvisiacich s kardiovaskulárnymi ochoreniami až 21-tisíc môže byť spojených s aterosklerózou,“ objasňuje Peter Hlivák, kardiológ. Ateroskleróza je spojená s cholesterolom. „Každý pacient by mal poznať hodnotu svojho cholesterolu,“ tvrdí Branislav Vohnout, prezident Slovenskej asociácie aterosklerózy.
„Pacienti nad 40 rokov, u ktorých sa zisťuje aj tzv. zlý LDL cholesterol, by mali vedieť, že každá hodnota nad 2,5 mmol/L predstavuje pre nich závažné kardiovaskulárne riziko.“ Následkom aterosklerózy, čiže zúženia ciev alebo ich upchatia, môže byť infarkt, mozgová mŕtvica, nedokrvenie dolných končatín či postihnutie obličiek.
Cholesterol dobrý a zlý
Cholesterol je tuková látka, ktorá sa nachádza v krvi, každá bunka cholesterol potrebuje. Nie je rozpustný v krvi, medzi bunkami ho prenášajú špeciálne bielkovinové nosiče HDL a LDL.
Dobrý HDL
- odvádza prebytočný cholesterol z krvného riečiska do pečene
- odtiaľ sa dostáva do žlče a opúšťa ľudské telo
- dokonca odstraňuje cholesterol aj z tukových usadenín v cievach
Zlý LDL
- hlavný transportér cholesterolu do buniek tela
- ak ho je príliš veľa a bunky ho nezužitkujú, hrozí riziko postupného usadzovania tuku na stenách tepien
- tento jav je známy ako ateroskleróza