V dôsledku plynovej krízy strácali podniky a domácnosti sa obávali o dostatok tejto nerastnej suroviny. Scenár sa však môže opakovať, keďže európske zásobníky s plynom sú v súčasnosti naplnené približne na dve tretiny, čo je omnoho menej ako minulý rok. Na čo sa musíme pripraviť?
Zemný plyn je dôležitý pre vykurovanie aj pre dodávky elektriny priemyslu. Ide najmä o využívanie čistejších zdrojov energie, ktoré menej škodia planéte. Problémom je, že na trhu nie je také množstvo plynu, aby sa ním zvládlo oživenie po pandémii aj chladné mesiace. Už v súčasnosti sú niektorí výrobcovia v Európe nútení obmedzovať výrobu - napríklad hnojív, čo má za následok vyššie náklady pre poľnohospodárov a to sa následne môže prejaviť vo vyššej cene potravín.
Vďaka nedostatku stúpli posledný rok ceny plynu na burzách o 500 %. Dôvodom je aj počasie, ktoré obmedzilo výrobu elektrickej energie z veterných turbín a náhradou je práve využívanie zemného plynu, píšu Hospodárske noviny. Väčším problémom však je, že európske zásobníky zemného plynu sú na mnohých miestach takmer prázdne. Ešte minulý rok o takomto čase hlásili jednotlivé štáty Európy takmer 100 % naplnenosť a do jari sa vyprázdnili pod 30 %.
„Rezervy plynu v EÚ pred prichádzajúcou zimou sú najnižšie za posledných 10 rokov, keď boli európske krajiny menšie a spotrebúvali o tretinu menej plynu ako teraz,“ píše agentúra Reuters. „Hlavným dôvodom, prečo nie sú zásobníky plné pred prichádzajúcou vykurovacou sezónou je, že poslednú zimu bol po plyne veľký dopyt, taktiež boli slabšie výkony produkcie obnoviteľnej energie a veľký dopyt po elektrickej energii,“ povedal analytik James Huxtepp z S&P Global Platts.
V súčasnosti má napríklad Rakúsko v zásobníkoch 50 % plynu a Holandsko 54 %. Ako je na tom Slovensko? Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že situácia nie je taká vážna. „Pokiaľ ide o zásobníky plynu na území Slovenska, v súčasnosti sú naplnené na 63 % svojej kapacity. Uvedený uskladnený objem je nižší ako v porovnateľnom období v minulom roku, nejde však o najnižšie hodnoty naplnenosti zásobníkov pre toto obdobie v posledných rokoch,“ informovala hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková.