Čaká nás kríza?
V prípade tuhej zimy však podľa odborníkov môže nastať plynová kríza. Ministerstvo hospodárstva SR však zatiaľ nevidí dôvod na paniku. „Radi by sme zdôraznili, že Slovensko po plynovej kríze v roku 2009 prijalo množstvo opatrení, aby sa situácia neopakovala, a je veľmi dobre pripravené na prípadné výkyvy dodávok plynu,“ doplnila Matejková.
Dôležitým dodávateľom plynu je ruský koncern Gazprom, ktorý posledné obdobie dodával plyn najmä do mimoeurópskych krajín. Gazprom v súčasnosti rieši najmä nový plynovod Nord Stream 2, ktorý ide priamo do Nemecka. Ten je dostavaný, no pre súdne rozhodnutia cezeň netečie žiadna nerastná surovina. Niektorí sa obávajú, že ruská spoločnosť môže cez nedostatok plynu v Európe tlačiť práve na spustenie tohto projektu.
Gazprom však tvrdí, že je pripravený poskytovať dodávky plynu. „Či je možné dostať z Gazpromu viac plynu a pumpovať ho tam? Je to možné. Gazprom je pripravený. Taktiež už pokryl všetky žiadosti o dodatočné dodávky,“ citovala agentúra Interfax hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.
Vyššie ceny za plyn
Problémom však okrem nedostatku plynu bude jeho vyššia cena. Tá stúpne o niekoľko percent. „V štruktúre koncovej ceny plynu pre slovenské domácnosti tvorí samotný zemný plyn ako komodita až cca 62 %, preto toto zdraženie na svetových burzách bude mať vplyv na určenie ceny plynu pre slovenské domácnosti na rok 2022,“ informoval hovorca Rado Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.