To boli jedny z viacerých silných momentov prejavu o stave republiky, ktorý v utorok na pôde Národnej rady SR predniesla prezidentka Zuzana Čaputová. Viacero politikov prejav označilo za príliš „mäkký“, iní zas za vyvážený a pravdivý. Čomu sa Čaputová v prejave venovala, a ako prejav hodnotia politológovia a politici?
K silným momentom prejavu o stave republiky, ktorý prezidentka predniesla v parlamente po roku a pol, patrila pasáž o pandémii. Tú podľa nej Slovensko spočiatku zvládalo bravúrne, no po čase prišli zlé rozhodnutia a vytriezvenie. „Krízový manažment a krízová komunikácia sa nestali nástrojom na riešenie ťažkostí, ale stali sa súčasťou problémov,“ kritizovala Čaputová prístup kompetentných k riešeniu pandémie.
Za chaotickú krízovú komunikáciu počas pandémie bol veľmi často kritizovaný najmä expremiér Igor Matovič, Čaputová ho však v tejto súvislosti osobitne nespomenula.
Ako na jej slová reagovali politickí lídri? „Prejav bol veľmi vyvážený,“ zhodnotil predseda parlamentu Boris Kollár, pričom doplnil, že každý si v jej prejave mohol nájsť pozitíva aj negatíva smerom k svojej osobe. O vyváženosti prezidentkinho prejavu hovoril aj premiér Eduard Heger.
„Pravdivo opísal realitu – kde sme mali ako vláda nedostatky, ale aj kde sme mali úspechy,“ povedal. Šéfovi opozičného Hlasu Petrovi Pellegrinimu, naopak, prezidentkin prejav pripadal príliš jemný. „Mohla si dovoliť byť podstatne tvrdšia a jasnejšia vo vyjadreniach,“ vyhlásil.
Podľa predsedu Smeru Roberta Fica prezidentka v správe v plnom rozsahu podporila vládnu koalíciu. Fica mrzelo, že nespomenula aj smrť bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Čaputová sa ešte v predvečer prejavu stretla práve s Hegerom a Ficom, pričom Fico následne toto ich stretnutie zhodnotil tak, že prezidentku údajne „karhal“.