1. Kritika krízovej komunikácie
Prezidentka sa venovala aj tomu, ako Slovensko zvláda pandémiu, pričom postavila do protikladu prístup vlády počas prvej a druhej vlny. Pri tej prvej sme situáciu podľa nej zvládli veľmi elegantne. „Končiaca vláda Petra Pellegriniho i nastupujúca vláda Igora Matoviča urobili vtedy správne rozhodnutia v správnom čase,“ pochválila prezidentka oboch politických rivalov.
V ďalších obdobiach však už podľa Čaputovej začal zlyhávať krízový manažment aj krízová komunikácia, ktoré sa „nestali nástrojom na riešenie ťažkostí, ale súčasťou problémov“. „Zomierajúci v posledných okamihoch svojho života videli iba ošetrujúci personál, ľudí zahalených v overaloch, ktorým ani nevideli do tváre. Naši blízki od nás odchádzali bez toho, aby sme s nimi mohli byť v poslednej chvíli, aby sme sa s nimi mohli rozlúčiť a dôstojne ich pochovať. Bol to rok traumy, ktorou sme prešli a tisíce pozostalých ľudí si ju ponesú po celý svoj život,“ uviedla Čaputová.
2. Podkopávanie dôvery v štát
Prezidentka sa pustila aj do podkopávania dôvery verejnosti v štát zo strany viacerých politikov. „Mali by sme deľbu moci rešpektovať nielen vo svojich skutkoch, ale aj vo svojich vyjadreniach, ktorými môžeme podkopávať zvyšky dôvery verejnosti v štát a jeho inštitúcie,“ povedala.
Pripomenula tiež, že politici sa musia vystríhať rizika, aby rýchle riešenia pripravené len na jednu, aj keď výnimočnú situáciu, ktorá ju môže ešte zhoršiť. „Roky absentujúcu ochotu robiť zásadné zmeny a reformy však ani pri najlepšej vôli nemôže nahradiť práca jednej komisie,“ dodala Čaputová ohľadom komisie, ktorá ide meniť pravidlá po tom, čo sa rozhorel boj v silových zložkách.
3. Pomalá pomoc ľuďom
Po tom, čo niektoré kroky prezidentka ocenila, sa v ekonomickej oblasti nevyhla kritike. „Cez záchrannú sieť našej sociálnej pomoci v prvých mesiacoch prepadávalo veľa občanov. Pomoc a kompenzácie firmám, ktoré nemohli počas pandémie podnikať, napríklad v oblasti gastra, hotelierstva a kultúry, boli často zmätočné a z hľadiska výšky pomoci patrili k tým nižším v rámci krajín EÚ,“ pripomenula situáciu ohľadom covidu.
Zároveň je podľa nej dôležité, aby nezhoršovala každodenná situácia ľudí. „Budú rásť ceny potravín aj energií a tento efekt taktiež dopadne najmä na nízkopríjmové rodiny. Preto je namieste uvažovať aj o cielených a zmysluplných kompenzáciách,“ dodala.
4. Pochvala za zahraničnú politiku
Oblasťou, za ktorú prezidentka súčasnú vládu jednoznačne pochválila, bola zahraničná politika. „Od apríla tohto roku vidím jednotu postojov vládnych predstaviteľov pri väčšine kľúčových zahraničnopolitických otázok,“ povedala. V apríli pritom prebehla rekonštrukcia vlády a Igora Matoviča na poste premiéra vystriedal Eduard Heger. „Naše postoje a konzistentnosť nezostali v Únii či NATO nepovšimnuté, skôr naopak,“ mieni Čaputová.
5. Veľké spory medzi politikmi
Prezidentka si všimla, že jednotlivé strany v parlamente namiesto spájania medzi sebou neustále bojujú. Podľa nej nie je možné žiť bez vzájomného porozumenia a to aj v politike koalície a opozície. „Celková politická debata klesla na úroveň, kde nikdy nebola. Práca s klamstvom, vulgarizmy, osobné útoky sa už stávajú štandardom,“ skonštatovala. Každý prejav nenávisti je podľa nej odkazom ľuďom, že osobné spory politikov sú pre nich viac ako skutočné problémy ľudí. Slovensko potrebuje podľa nej stabilitu a jednotné vedenie.