Nájsť spôsob, ako zabrániť odchodom migrantov z Turecka na Cyprus, podľa Johanssonovej nie je nemožné. Počet migrantov, ktorí na Cyprus prichádzajú, podľa nej v porovnaní s počtom utečencov v Turecku nie je veľký. Komisárka však nevedela povedať, ako bude dohoda s Tureckom vyzerať, píše agentúra AP.
Eurokomisárka sa podľa svojich slov chce najskôr oboznámiť s ťažkosťami, ktorým čelia obyvatelia etnicky rozdeleného Cypru. Počas návštevy ostrova si takisto pozrela stredisko pre migrantov na predmestí Nikózie.
"V našom vzťahu s Tureckom čelíme mnohým výzvam," povedala po rozhovore s cyperským ministrom vnútra Nikosom Nurisom. Dodala však, že v súčasnosti sú tieto vzťahy lepšie.
Nuris Turecko obvinil, že migrantov "systematicky a na dennej báze" povzbudzuje, aby prichádzali na územie Tureckom okupovanej časti Cypru na severe tohto ostrova, prekračovali nárazníkovú zónu kontrolovanú OSN a vstupovali na medzinárodne uznávaný juh ostrova, kde chcú získať azyl. Podľa cyperských úradov 80 percent migrantov prichádza na juh ostrova práve zo severnej časti.
Cyprus podľa Nurisa posilňuje svoju námornú políciu, hliadky a elektronický monitorovací systém v okolí nárazníkovej zóny.
Minister uviedol, že úrady od začiatku tohto roka zamietli 7 000 z 8 500 žiadostí o azyl. Repatriovali však len 300 ľudí z dôvodu "slabiny" v politike EÚ.
Johanssonová uviedla, že má "otázky" v súvislosti s dohodou medzi Cyprom a Libanonom z minulého roka o návrate migrantov, ktorí sa priblížia k cyperskému pobrežiu. Eurokomisárka pripomenula, že ľudia nachádzajúci sa v oblasti námorných hraníc Európskej únie majú podľa pravidiel EÚ právo žiadať o azyl.