"Buď to zvládneme, unesieme zodpovednosť voči štátu, ktorú nám dali ľudia vo voľbách a ktorú sme sľúbili, že budeme niesť, po vzniku tejto alebo predošlej vlády, alebo poďme od toho preč. Ak sa chceme tváriť, že si schválime len výdavkové stropy a dlhovú brzdu napríklad nie a potom o dva roky máme z roka na rok ušetriť 2,5 miliardy eur, lebo to platí podľa súčasného znenia zákona o dlhovej brzde, tak poďme naozaj od toho čím skôr preč. A povedzme, že sme to nezvládli. Ak si každá (koaličná) strana bude teraz hovoriť nejaké 'prkotinky' - vymyslí si daňovú brzdu a bude tým vydierať všetkých ostatných. To nás ako štát stojí obrovské peniaze," upozornil.
"Keď si bankár v Londýne povie, ktorému štátu chce požičať peniaze, a keď vidí, že tu nie sme schopní prijať zmeny z pohľadu dlhodobej udržateľnosti, lebo jeden koaličný partner rok vydiera výmyslom o daňovej brzde, tak nám sa to prejavuje stovkami miliónov eur, vo vyššom rizikovom príplatku, ktoré si od nás účtujú pri refinancovaní štátneho dlhu," zdôraznil. Je to podľa jeho slov 'mimoriadne nezodpovedné'. "Povedal som to aj koaličným partnerom - buď sa nasledujúce tri týždne spamätáme a prijmeme zásadné ústavné zmeny, alebo poďme od toho preč. Máme o dva hlasy ústavnú väčšinu. Návrhom, že možno o rok sa dohodneme, riskujeme, že Fico s Pellegrinim nám zatiaľ 'kúpia' poslancov a že nebudeme mať ústavnú väčšinu," poznamenal.
"Všetky otázky, ktoré Slovensko trápia z pohľadu cien energií či potravín a všetkého, súvisia s tým, čo som hovoril predtým. Buď si tu prijmeme základné zákony, ktoré budú chrániť dlhodobú udržateľnosť verejných financií, alebo si ich neprijmeme. V tom prípade zo štátnej kasy nemôže ísť ani jedno euro navyše voči tomu, čo ide dnes," podčiarkol. "Bavme sa o tom, či budú financie na akékoľvek kompenzácie po tom, keď si splníme domácu úlohu, ktorú sme sľúbili ľuďom pred voľbami, ktorú sme sľúbili Európskej komisii v pláne obnovy a ktorú sme sľúbili aj v programovom vyhlásení vlády a v koaličnej zmluve," dodal minister financií.