Za dôvody rastúceho napätia v spoločnosti považuje pretrvávajúcu traumu z pandémie koronavírusu či zo straty blízkych, o ktorých ľudia vďaka pandémii prišli, zdražovanie a ekonomické a sociálne dopady pandémie.
Slovensko podľa prezidentky teraz potrebuje stabilnú vládu bez toho, aby chcel každý týždeň niektorý z partnerov opustiť koalíciu. Ak chce podľa nej súčasná vláda zotrvať v riadení Slovenska, mala by krajine vyslať jasný signál stability.
„Pokiaľ ide o predstaviteľov opozície, hovorila som s nimi o tom, aký dopad na spoločnosť má rozdúchavanie nenávisti. Som rada, že Peter Pellegrini (Hlas-SD) prišiel s rovnakým nastavením a rovnakou ideou, pretože rozdelená spoločnosť je aj oslabenou spoločnosťou,“ povedala Čaputová.
Ďalšou témou bolo referendum o skrátení volebného obdobia. Čaputová sa s politickými lídrami zhodla na tom, že prípadná možnosť skrátenia volebného obdobia musí byť upravená v Ústave SR. Cestu k tomu, aby sa tak udialo do konca tohto roka, považuje hlava štátu za otvorenú.
Prezidentka zdôraznila, že napätie v spoločnosti narastá a prejavuje sa napríklad atakmi na lekárov či pracovníkov mobilných odberových miest, čo považuje za neprípustné. K takejto atmosfére podľa nej prispieva práve aj vystupovanie politikov. Podľa prezidentky nebude stačiť vytvoriť ilúziu pokoja, ale nájsť skutočné riešenia na upokojenie spoločnosti. V názoroch sa nezhodovala s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, ktorý má podľa nej odlišný prístup oproti Pellegrinimu.