Rast dôchodkov nepokryje rast výdajov
Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík
- Systém valorizácie dôchodkov je vo väčšine členských štátov EÚ realizovaný v súlade s reálnym rastom miezd. Seniorské organizácie, odbory aj odborná verejnosť dlhodobo na Slovensku presadzuje švajčiarsky model valorizácie, kde nárast dôchodkov je naviazaný na nárast miezd min. 50 % váhou. Nárast dôchodkov o 1,3 % na budúci rok je nízky s ohľadom na skutočný nárast nielen miezd v národnom hospodárstve, ale najmä cien energií, potravín, bývania a služieb, ktoré práve prebiehajú a ktoré nás čakajú v roku 2022. Valorizácia 1,3 % pokryje približne 30 % nárastov cien na budúci rok. Toto opatrenie zároveň ešte viac otvorí nožnice a prehĺbi chudobu seniorov.
Niekto si neprilepší, bohatší dostanú viac
Kvôli zmene valorizácie niektorí prídu aj o dvojnásobné zvýšenie dôchodku. Ešte v januári tohto roka sa napríklad niekomu so starobnou penziou pod 360 eur zvýšila o 9,40 eura. Tento rok si dôchodcovia s rovnakou sumou neprilepšia o viac ako 4,68 eura.
Každoročná valorizácia nezvýši penziu každému. Týka sa to ľudí, ktorí majú nárok na minimálny dôchodok. Napríklad ak niekto 30 rokov platil dôchodkové poistenie, ale podľa klasického výpočtu má dostávať napríklad len 300 eur. Štát mu v tomto prípade bude vyplácať minimálny dôchodok vo výške 334,30 eura mesačne. Keďže ani po budúcoročnej valorizácii pôvodná suma dôchodku neprekročí štátom garantovanú minimálnu penziu, jeho dôchodok sa zvyšovať nebude.
Percentuálne navýšenie znamená aj to, že tí s vyššími dôchodkami dostanú viac ako tí s nižšími. Dôchodca, ktorého penzia je vo výške 345 eur, dostane od januára pridané 4,50 eura, ale ten, ktorého dôchodok je 915 eur, dostane 11,90 eura.