Za trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a za drogovú trestnú činnosť hrozia obvineným vysoké tresty. To platí aj v prípade Plačkovej a jej manžela, kde sa hovorí o treste od 20 rokov basy až po doživotie. Prokurátor podal voči 10 osobám návrhy na vzatie do väzby, o ktorých včera rozhodoval Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Podľa medializovaných informácií však sudca oznámi svoje rozhodnutie dnes poobede.
Ako mohlo dôjsť k úniku uznesenia
Uznesenie o vznesení obvinenia Plačkovej, jej manželovi a ďalším 13 ľuďom koluje na internete od utorkového večera. Na základe dostupných informácií vyšlo veľké množstvo článkov. Ako mohlo dôjsť k úniku takých dôležitých dokumentov? „Tieto situácie nastanú preto, lebo v polícii nie je dostatok kvalitných, kvalifikovaných a morálnych ľudí. Porušujú prísahu ako na bežiacom páse.
Z tohto dôvodu unikajú informácie a celé dokumenty zo spisov, čím vlastne dochádza k mareniu vyšetrovania, ku škode zúčastnených strán. Štát tomu nevie zabrániť,“ vysvetlil bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek a pokračoval: „Prvá vec, ktorá by mala fungovať, je, že by mali byť na rozhodujúce miesta vyberaní ľudia, ktorí sú preverení, ktorí niečo dokázali, ktorým nejde o karierizmus a ktorým nejde o pár šupov, za ktoré možno túto „špionážnu činnosť“ pre niekoho konajú. Zlý výber policajtov, zlé riadenie, nevyužívanie detektora a najmä nečinnosť inšpekčnej služby. Tu už by mala okamžite nastúpiť operatívna činnosť inšpekčnej služby a zisťovať, prečo a kto, z akých dôvodov a za čo takéto informácie poskytuje médiám.“
A kým on si myslí, že vietor fúka od polície, kompetentní zatiaľ strčili hlavu do piesku. Prokuratúra sa totiž tvári, že o ničom nevie. „Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nemá o takejto skutočnosti vedomosť,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.