Na ťahu je teraz magistrát. Čulen bol jedným zo zakladateľov komunistickej strany a oddaný boľševik, ktorý pôsobil aj v SNP. Zatiaľ čo niektorí poslanci rozhodnutie vítajú, iní upozorňujú, že vojnový pomník nebude také jednoduché dať preč. Nedovoľuje to totiž zákon...
Hoci bol Čulen zakladateľom komunistickej strany a po prevrate v roku 1948 zastával dôležité štátne funkcie, širokej verejnosti nie je príliš známy. Napriek tomu Staré Mesto odsúhlasilo odstránenie jeho podobizne, ktorá je zároveň aj pomníkom. Podobné pomníky sú podľa nich symbolom nedemokratického režimu.
„Boli budované výhradne ideologicky, aby vytvárali oficiálnu podobu histórie, ktorú sme si mali pamätať a pripomínať. A tiež legitimovať vtedajšie politické usporiadanie,“ píše sa v návrhu, ktorý poslanci schválili na miestnom zastupiteľstve. Jedným z podporovateľov rozhodnutia je Peter Osuský, ktorý je staromestským, ako aj parlamentným poslancom.
„Ako poslanec, keď ma o polnoci zobudia, tak sa k takejto základnej hodnotovej otázke dokážem vyjadriť,“ vyhlásil rázne. Súhlasí s ním aj poslanec Martin Gajdoš, ktorý je presvedčený, že pamätníky velebiace osobnosti fašistického a komunistického režimu ako nedemokratických režimov nemajú na verejných priestranstvách čo hľadať.
Prečo ho nedali preč skôr?!
Opatrnejšie sa k odstráneniu sochy stavia poslanec Matej Vagač. Upozornil, že pomník nesie štatút vojnového hrobu, kvôli čomu bude na odstránenie potrebný aj súhlas ministerstva vnútra. Vagač ďalej vysvetľuje, že pomník je možné odstrániť len v dvoch prípadoch. Buď je to z titulu uvoľnenia miesta pre pomník väčšieho významu, alebo kvôli tomu, že nový pomník má lepšiu väzbu na danú lokalitu.