„Z týchto dôvodov nie je asi možné posudzovať odstránenie pomníka M. Čulena samostatne bez toho, aby sa vedelo krok, dva, čo sa tam plánuje umiestniť,“ vysvetlil Vagač. O reakciu sme teda požiadali aj ministerstvo vnútra. Podľa rezortu mesto už v roku 2018 oficiálne požiadalo o odstránenie pomníka, pričom ho mal nahradiť „hrob neznámeho vojaka“. Ministerstvo žiadosti vyhovelo, mesto napriek tomu pomník neodstránilo!
„Mesto považovalo za najlepšie riešenie nahradiť pomník M. Čulena hrobom neznámeho vojaka, ktorý by bol vojnovým hrobom a zároveň by spĺňal kritérium pomníka väčšieho významu. Z dôvodov nesúhlasného stanoviska MČ Staré Mesto sa tento zámer nerealizoval,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová. Dodáva, že sa novým návrhom mestských poslancov budú opätovne zaoberať.
Kto bol Marek Čulen?
- bol jedným zo zakladateľov komunistického hnutia
- zúčastnil sa na Slovenskom národnom povstaní v roku 1944
- po vojne a komunistickom prevrate v roku 1948 sa dostal do najvyšších orgánov komunistickej strany
- bol povereníkom poľnohospodárstva SNR v 50. rokoch a nesie tak zodpovednosť za osudy desaťtisícov roľníkov počas násilnej kolektivizácie
- zomrel v roku 1957
Nemali by ju ničiť
Katarína Nádaská, etnologička
- Čulen bol jedným z najaktívnejších komunistov, hoci nie je verejnosti až taký známy. Niektoré národy sa dokážu vyrovnať so svojou minulosťou aj bez toho, aby odstraňovali sochy. Možno by bolo zaujímavé, keby sochu umiestnili do nejakého múzea. Predsa len komunizmus je súčasťou našich dejín.
Je to len symbol
Peter (36), Vinohrady nad Váhom, dochádza za prácou
- To, ako sa vyrovnáme s komunistickou minulosťou, záleží na každom jednom z nás. Sochy a pomníky sú len symboly, ktoré tu zostali. Nezaujíma ma, či nejakú sochu odstránia, alebo nie. Je to minulosť.