Vo štvrtok sprístupnili verejnosti aj nákupné centrum so zelenou strechou a otvoria aj prvú cyklovežu v hlavnom meste.
"Som rád, že po štyroch rokoch stavebných prác sa nám podarilo toto dielo dokončiť. Verím, že z miesta, z ktorého sa kedysi utekalo, sa stane miesto, ktoré si všetci obľúbia," povedal generálny riaditeľ HB Reavis Slovakia René Popik. Mestu Bratislava a Bratislavskému kraju podľa jeho slov odovzdávajú moderný autobusový terminál najvyšších európskych štandardov.
Generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant povedal, že majú bohaté skúsenosti so spravovaním autobusovej stanice a verí, že sa pretavia aj do prevádzkovania nového terminálu. "Dnes sme odtiaľto vypravili prvý autobus o 3.00 h na letisko Schwechat. Od rána sem bez problémov prichádzajú aj autobusy prímestskej regionálnej dopravy," priblížil. Verí, že stanica na Mlynských nivách nebude len modernou, ale pomôže aj zvýšiť počet cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba podotkol, že autobusová stanica je vstupnou bránou do hlavného mesta i Bratislavského kraja. "Teší ma, že vyzerá unikátne, a podľa toho, čo som zisťoval, nie je veľa európskych miest, ktoré majú takúto modernú stanicu s takým štandardom," vyhlásil. Dúfa, že sa aj vďaka tomu stane cestovanie autobusmi o niečo kultúrnejšie a ľudia začnú viac využívať verejnú dopravu. V kraji totiž obyvatelia využívajú na prepravu predovšetkým svoje autá. "Individuálnou automobilovou dopravou sa prepravuje 75 percent ľudí a 25 percent využíva prostriedky hromadnej dopravy," spresnil. Droba vyjadril potešenie, že sa už netreba za autobusovú stanicu v Bratislave hanbiť.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo uviedol, že nie je ťažké nájsť desať rozdielov medzi starou a novou stanicou. "Som rád, že vstup do Bratislavy pre návštevníkov i obyvateľov mesta bude na úrovni 21. storočia," skonštatoval. Víta, že sa podarilo s developerom dohodnúť a dosiahnuť v projekte zlepšenie týkajúce sa chodníkov, cyklociest, zelene či zachovania počtu parkovacích miest v okolí. "Teším sa, že Bratislava bude mať aspoň jednu z dvoch staníc na svetovej úrovni," povedal Vallo. Deklaroval zároveň snahu v spolupráci so štátom dosiahnuť premenu aj na železničnej hlavnej stanici.
Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren verí, že si najmä obyvatelia v okolí Mlynských nív trocha oddýchnu po rokoch života pri najväčšom stavenisku v strednej Európe. "Verím, že sa život v 500 bytoch a v okolí vráti do normálnejších koľají, vďaka tisícom parkovacích miest v novej budove sa zlepší situácia s dopravou a s parkovaním a špeciálne dobre riešené cyklotrasy sú kvalitatívnym skokom vpred," napísal na sociálnej sieti. Zároveň avizoval, že niekoľko desiatok parkovacích miest v garážach novej stanice by malo byť prednostne určených pre obyvateľov Páričkovej. "O detailoch ešte rokuje primátor so stavebníkom HB Reavis," poznamenal Chren.
Projekt komplexu Nivy, ktorý sa začal budovať v roku 2017, je okrem spomínaného medzinárodného autobusového terminálu aj kombináciou nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy. Zelená strecha ponúkne bežeckú dráhu, zóny na cvičenie či piknik, komunitnú záhradu aj detské ihriská. Pri budove bude fungovať aj prvá automatizovaná parkovacia cykloveža v Bratislave.