Pozmeňujúcim návrhom tiež poslanci odobrili, že pôvodca odpadu je aj každý prenajímateľ objektu či správca obchodného centra, ktorý plní poplatkovú povinnosť za poplatníka a zároveň zabezpečuje zhromažďovanie vytriedených zložiek komunálnych odpadov z iných zdrojov svojich nájomcov. Takisto sa zavádza povinnosť pre toho, kto vykonáva triedený zber, ponúknuť odpad na materiálové zhodnotenie najmenej dvom recyklačným zariadeniam.
Pozmeňujúcim návrhom sa tiež ustanovili pravidlá výpočtu dosahovania cieľov na prípravu na opätovné použitie a recykláciu komunálneho odpadu, ako aj cieľa na zníženie množstva komunálneho odpadu zneškodneného skládkovaním. Spresňujú sa tiež pravidlá o tom, čo sa môže a nemá započítať do plnenia cieľov. Cieľom má byť poskytovať Európskej komisii reálne údaje o tom, aké množstvá odpadov sa v skutočnosti recyklujú a pripravujú na opätovné použitie.
Zakázať by sa malo energetické zhodnocovanie odpadu po dotriedení, ak je možné ho ešte zrecyklovať. Zariadenia na recykláciu už teda budú musieť takýto odpad prijať, vyplýva z materiálu. Orgány odpadového hospodárstva by tiež podľa novely mohli udeliť súhlas na prevádzkovanie zariadenia na recykláciu lodí a schválenie plánu na recykláciu. Niektoré jednorazové obaly na nápoje by mohli byť uvádzané na trh do 31. januára 2022 alebo distribuované do 30. júna 2022.
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) pripomenul, že zmenou zákonov sa upravili vzťahy v rámci separovaných odpadov, a to napríklad tak, aby boli pod jasnou kontrolou OZV. Zmenou legislatívy sa podľa Budaja zvýhodnilo aj využívanie druhotných materiálov na surovinu. "Zákon bude zamedzovať, aby došlo k spaľovaniu tých materiálov, ktoré majú byť energeticky zhodnotené," povedal na tlačovej konferencii.
Dodal, že do roku 2025 chceme na Slovensku triediť minimálne 60 percent a recyklovať aspoň 55 percent všetkého komunálneho odpadu. Budaj zároveň prisľúbil, že do roku 2030 nebude na skládkach viac ako desať percent tu produkovaných odpadov.