Registrujete zmenu v správaní ľudí počas pandémie, keď mnohí majú viac voľna?
Musím konštatovať, že v tomto bola pandémia podporujúca. Viac ľudí sa vrátilo, či našlo v záľubách, ktoré prerastajú do koníčkov. A to má blahodarný vplyv na prevenciu proti depresiám, keďže s rozvojom záľub sa rozvíja aj sociálny kontakt, spolupatričnosť, komunikácia a je prevenciou proti pocitu opustenosti.
Ľudia pracujú už dlhší čas formou home office. Môže to nepriaznivo ovplyvniť psychiku?
Môže, zvlášť u ľudí, ktorí prirodzene nepreferujú domáce prostredie. V prvom rade, na prácu v home office nie sú v rodinách podmienky. Priestor, pomôcky, pripojenie na internet... To je stres. Firmy museli a musia prekopať pracovné procesy, stále je veľa zmien, na ktoré musí zamestnanec reflektovať, o zamestnávateľovi ani nehovorím. Stretávam sa v poradni so strachom zo straty zamestnania, nakoľko zmeny v práci boli spojené často so zmenou personálnej matrice a s prepúšťaním. To je veľký stres v tejto dobe.
Ďalším stresom je vykonávanie pracovných úloh v priestore, kde mám zabehnuté iné aktivity, ako sú domáce práce, oddych, sledovanie televízie, čítanie kníh. Odolať a koncentrovať sa je neraz náročné.
Musíme tiež zobrať do úvahy fakt, že je veľa spolubývajúcich, ktorí nemajú harmonické vzťahy a práve práca mimo domova im zabezpečovala bezpečné prežitie.
Čo radíte pracujúcim na home office?
Odporúčam režim, disciplínu, pracovnú dobu. Prijať fakt, že teraz sa robí doma a hľadať na home office pozitíva. Napríklad možnosť podporiť si home office prirodzeným prúdením vzduchu, je podľa mňa u pracujúcich odkázaných na vzduchotechniku veľmi blahodarné. Prosté otvorenie okna, vyvetranie dokáže divy s výkonnosťou. V preferovaných pracovných otvorených priestoroch si ťažko môže každý zamestnanec spríjemniť pracovné prostredie preferovanými vôňami, hudbou. V home office to je viac možné.
Mnohí majú dobré skúsenosti s éterickými olejmi. Ktorý by ste odporučili na jeseň?
Preferencia vône je veľmi osobná záležitosť. K podpore dobrej nálady a produktivity vieme zvoliť citrusové vône, ako je divoký pomaranč, grapefruit alebo pomaranč. Bergamot pomáha pri nahromadenom napätí, veľmi pomáha pri pracujúcich, ktorí strácajú motiváciu. Levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi účinkami na myseľ. Výrazne znižuje tep srdca, čím nás relaxuje a odkloní od stresu. Rovnako je vhodná pri nespavosti. Škorica je vhodná k prehriatiu, uľavuje a pomáha pri únave, upokojuje pri vyčerpaní a depresii.
Niektorí ľudia, najmä starší, sú v týchto pandemických mesiacoch odrezaní od rodiny, priateľov, bývajú často sami zavretí vo svojich príbytkoch. Čo s nimi robí jeseň, pandémia a opatrenia s ňou spojené?
Prináša jednoznačne osamelosť a opustenie sa, neraz vzdanie sa života. A vieme, ako psychika ovplyvňuje možnosť ochorieť. Nie som vyznávač až takýchto opatrení, v tejto aktuálnej dobe, keď máme už ochranné pomôcky, testy, očkovanie a vedomosti o správaní vírusu. Treba rozumne narábať so zavádzaním tvrdých, izolačných opatrení zvlášť u seniorov, ktorí potrebujú rovnako ako deti pocit bezpečia a istoty, vytvorený sociálnym kontaktom s blízkymi, dotykom, objatím, ktoré majú dokázateľne blahodarnejší a efektívnejší vplyv na celkový organizmus a jeho obranyschopnosť, ako izolácia.
Dotyk v mozgu aktivuje centrum zodpovedné za pocit blaženosti. Znižuje stres, napätie a úzkosť, do tela vyplavuje hormóny šťastia – serotonín a dopamín. Pri dotyku sa uvoľňuje oxytocín, známy ako hormón lásky. Objatie posilňuje srdce, celé fungovanie fyzického tela. A naši rodičia a starí rodičia majú pevnejšiu imunitu, než si myslíme. Sama som bola svedkom, ako v senior centre, kde bola moja mama, prešiel covid. Seniori cez to prešli, staršie opatrovateľky ľahko zamaródili a mladšie ročníky sa nevedeli spamätať.