Ako si to vysvetľujete?
Dlhodobá dotyková podvýživa, absencia sociálneho kontaktu, strach z neznáma, nejednoznačné pokyny a nejaký vrtkavý plán majú za následok viac ochorení ako COVID-19. V opatreniach mi absentujú vedomosti z oblasti mimo hygieny, zdravý sedliacky rozum. Nikde som v médiách nepočula doteraz masovú osvetu o prevencii, vyskladanú z účinkov otužovania, správneho dýchania, prirodzeného umývania rúk po pobyte vonku, toalete, účinkoch stravy, o účinkoch pohybu v prírode na imunitu. Opačne – izolácia, odoprenie dotyku, sociálneho kontaktu, šírenie čísel o úmrtiach. To prinieslo viac negatív, než pozitív a za chvíľu tu budeme mať o tom aj dôkazy vo forme štúdií. A zdôraznenie faktu, že ani s predpokladanou chrípkou, sopľom či kašľom nechodím medzi ľudí aj mimo pandémie.
Tvrdé opatrenia nedovoľujú návštevy v domovoch seniorov, v nemocniciach... Ako udržať týchto ľudí v psychickej kondícii?
V prvom rade sa postarajme o psychickú kondíciu všetkých zamestnaných v senior centrách, opatrovateľských domovoch, strediskách paliatívnej starostlivosti. Na nich v prvom rade záleží, aby seniori, chorí a umierajúci zvládli odlúčenie od svojich blízkych. Je veľmi dôležité venovať zamestnancom opatrovateľských zariadení väčšiu pozornosť. Nezabúdajme, že sú veľmi blízko umieraniu už bez pandémie. Idú dlhodobo z vlastných psychických a fyzických zdrojov.
Počas pandemických opatrení je na nich tlak oveľa vyšší už aj zo strany blízkych, ktorí prenášajú obavy, frustrácie o svojich blízkych priamo na nich, a tak sú často medzi dvoma mlynskými kolesami. Život sa nezastavil a oni riešia kopec operatívy rodín im zverených seniorov – notárske služby, finančné vysporiadania, atď. A to všetko ide cez nich s omnoho väčšou nervozitou od blízkych. Pritom sami majú rodiny, deti a sami prežívajú obavy. Hlboko sa nad ich prácou skláňam.
Ľudia, ktorí žijú v bytoch, a tí, ktorí žijú v rodinných domoch, asi vnímajú jeseň a jej dosah na psychiku rozdielne. Je to tak?
Starať sa o rodinný dom je stále nejaká práca, a to často vonku. Počas pandémie sa nejeden trávnik zmenil na hriadky so zeleninou. Práca v záhrade a okolo domu veľmi napomáha zvládnuť pandemické opatrenia. Človek, o to viac senior v bytovke, neraz musí zabíjať čas. Má menej možností niečo zmysluplné vytvárať. O to náročnejšie prežíva izoláciu.
Ak by ste mali zovšeobecniť rady, ako zvládnuť pandemickú jeseň a nezblázniť sa z toho, čo by ste poradili?
Využívať všetko, čo fungovalo doteraz a používať zdravý sedliacky rozum. Život ide so všetkými nárokmi ďalej, s pandémiou i bez nej. Mať režim, plánovať viac denný plán ako mesačný, lebo nevieme, čo bude zajtra. Dohliadať na stravu a hlavne na dýchanie a prirodzený pohyb, vzťahy. A byť zodpovedný k sebe v prirodzených hygienických návykoch. A následne k druhým a ani s bežným ochorením, štandardným nachladnutím sa neproducírovať medzi ľudmi.
Pandémia nám ukázala, kde všade máme neporiadok a chaos doma. Zrazu nevybavíme hneď potvrdenia, doklady, založené rodné listy, staré predajné zmluvy, atď. Je potrebné dať si život do poriadku aj v týchto oblastiach. Teraz je na to veľmi vhodný čas.