Návštevnosť múzea na brehu Dunajca ovplyvnili aj zavedené opatrenia na hraniciach v súvislosti s pandémiou, ktoré sa nakrátko zatvorili. Podľa Gacíka išlo o nešťastný krok. Súčasná nízka návštevnosť múzea je podľa jeho slov likvidačná, čakať však budú aj na podporu od štátu. Rovnako dodal, že za dva roky pandémie nebol nikto z tamojších zamestnancov prepustený, naopak, počas zatvorenia múzea využili čas na výrobu svojich produktov. „Šili sme tašky, robili suveníry a sviečky, ktoré sme následne predávali, ale to nám výpadok príjmu nenahradí,“ skonštatoval Gacík.
História kláštora kartuziánov v obci Červený Kláštor (okr. Kežmarok) siaha do 14. storočia. Národná kultúrna pamiatka patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR. Prvú expozíciu v kláštore zriadilo Východoslovenské múzeum Košice v roku 1966. V rokoch 1999 - 2007 v kláštore prezentovalo svoju expozíciu Ľubovnianske múzeum zo Starej Ľubovne. Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad SR a nezisková organizácia Cyprian.
Váš Tip
Straty rátajú aj v Pieninách! Múzeum Červený Kláštor dosiahne len tretinu návštevnosti oproti roku 2019
Múzeum Červený Kláštor v Pieninách v tomto roku dosiahne zrejme len tretinu návštevnosti oproti roku 2019, ktorý ešte nebol postihnutý pandémiou koronavírusu.