Čo je v hre
1. variant
- Vyplácanie niekoľkých desiatok eur pre všetkých pacientov, ktorí sa dajú zaočkovať - zároveň chcú peniaze vyplácať aj retrospektívne, čiže všetkým, ktorí sa už zaočkovali.
2. variant
- Peniaze dostanú všetci, akurát by vyššia suma mohla ísť ľuďom nad 50 rokov, ktorí sa považujú za rizikovú skupinu.
3. variant
- Peniaze dostanú len tí, ktorí sa dajú zaočkovať, alebo sa už zaočkovali a majú nad 50 rokov.
Ako to je v iných krajinách?
O platení určitej sumy všetkým obyvateľom, ktorí sa dajú zaočkovať, sa uvažovalo vo viacerých krajinách, ale len málokde sa takýto projekt nakoniec aj realizoval. V Srbsku napríklad vyplácali každému 30 eur, ale projekt bol obmedzený na jeden mesiac. K plošnému plateniu ľuďom za zaočkovanie pristúpili aj niektoré americké štáty, dosah na zvýšenie zaočkovanosti bol však sporný. Krátkodobo sa záujem o očkovanie zvýšil, po krátkom čase však zase upadol. Na zavedenie platby 100 dolárov vyzval nedávno jednotlivé americké štáty aj prezident Joe Biden.
Treba sa pozrieť aj na iné alternatívy
Jozef Šuvada, lekár, expert WHO
- Akákoľvek aktivita, ktorá zvýši úroveň očkovanosti populácie na Slovensku, je vítaná, avšak treba ju zohľadniť aj v kontexte vyváženosti v jednotlivých skupinách. Okrem toho treba zohľadniť aj to, či krajina má dostatok finančných zdrojov na takéto ďalšie navyšovanie a či neexistujú aj efektívnejšie prístupy.
Finančné motivácie môžu fungovať
Štefan Kišš, riaditeľ útvaru Hodnota za peniaze
- Štát by mal použiť viacero opatrení na zvýšenie motivácie dať sa zaočkovať. Ako sme uviedli v analýze z augusta 2021, finančné motivácie môžu fungovať. Platby boli účinné v prípade vakcinácie proti vírusu HPV v Anglicku, hepatitíde B v USA a tetanu v Nigérii. Štúdia UCLA skúmala zámery dať sa zaočkovať v USA. Podľa jej výsledkov by príspevok sto dolárov mohol presvedčiť približne 19 % neočkovaných Američanov. Čo sa týka Slovenska, hodnotiť by bolo možné až prípadný konkrétny návrh.