Lietadielka s hmotnosťou len pár gramov
- Zabudnutý rekordér vyrábal širokú škálu motorov od drobných jednovalcových až po zložité viacvalcové. CO2 motory sa spôsobom fungovania podobajú parným motorom. „Do mininádrže sa dostáva obsah CO2, ktorý je kvapalný pri izbovej teplote a tlaku pary približne 60 barov. Tento CO2 sa „varí“ v nádrži a dodáva tak plyn do motora,“ vysvetlil v odbornom článku Andrew Nahum. Na svojom konte má Gašparín vývoj viac ako 50 minimotorčekov, niektoré z nich dokázali vzniesť do vzduchu aj lietadielka s hmotnosťou 30 gramov a hoci dnes sa čoraz viac začínajú v modelárstve presadzovať elektrické minimotorčeky, tie poháňané oxidom uhličitým hrajú stále prím pri najmenších modeloch.
Ďalší slovenskí rekordéri
Najdlhšie slúžiaci dirigent
Jeden z prvých slovenských zápisov v Guinessovej knihe rekordov má na svedomí Viliam Karmažín, ktorý začal svoju kariéru dirigenta v roku 1936. V zbore ZVON v Seredi potom pôsobil nepretržite od roku 1942 do septembra 2012. Ide teda o najdlhšie slúžiaceho dirigenta všetkých čias.
Bombardér Zdeno Chára
Zdeno Chára je v Guinessovej knihe dokonca dvakrát. Prvý raz sa zapísal ako najvyšší hráč histórie NHL – meria 207 centimetrov. Druhý raz prepisoval históriu najtvrdšou strelou, a to počas zápasu hviezd NHL v roku 2012. Puk vtedy vystrelil rýchlosťou 175,5 km/h.
Košický silák
Juraj Barbarič je silák z Košíc, ktorý vytvoril množstvo rôznych silových rekordov. Jedným z nich je etapové, 500 km trvajúce ťahanie osobného automobilu vlastnou silou. Stalo sa tak v roku 2008 a Barbaričovi to trvalo dva mesiace. Výťažok z tejto akcie bol určený na pomoc ľuďom postihnutých svalovou dystrofiou.
Žonglér s ťažkými guľami
Slovák Milan Roskopf utvoril svoj rekord v žonglovaním. 41 sekúnd sa mu podarilo žonglovať s troma guľami, z ktorých každá vážila 25,86 kg. Roskopf žongluje ale naozaj s kadečím, napríklad s motorovými pílami.
Guinnessovu knihu založili dvojčatá
- Guinnessove svetové rekordy je referenčná kniha, ktorá sa každoročne vydáva a obsahuje zoznam svetových rekordov v oblasti ľudských úspechov a extrémov v prírodnom svete. Knihu podľa nápadu sira Hugha Beavera založili na Fleet Street v Londýne v auguste 1954 bratia, dvojčatá Norris a Ross McWhirterovci. Vo svojej databáze má kniha uchovaných viac ako 53 000 záznamov. Organizácia zamestnáva rozhodovacích komisárov, ktorí overujú autenticitu nastavovania a prekonávania rekordov.