Medzi jeho pýchu patrí majstrovanie starého bačovského signalizačného zvukového zariadenia - trembity, ktorá svojím vzhľadom pripomína austrálske didgeridoo.
Poslednú historickú trembitu používali pastieri na severovýchode Slovenska na už zaniknutom salaši nad obcou Nová Sedlica (okr. Snina). Jej zvuk naposledy zaznel v roku 1961. Potom ju odkúpilo Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku. „Členovia ľudového súboru z Novej Sedlice ma oslovili, či by som im vedel vyrobiť trembitu. Poslali mi fotku nástroja zo Svidníka, a tak som stál pred novou výzvou,“ vysvetlil Ladislav, ktorý sa predtým zaoberal výrobou fujár a píšťal. Nástroje vyrobil z jaseňa a liesky. „Dajú sa vyrobiť z rôznych druhov dreva. Napríklad v Poľsku a na Ukrajine sa vyrábajú zo smreka,“ podotkol majster svojho remesla.
Výroba trembity je náročná práca. „Najskôr sa opracuje drevo z vrchnej časti. Potom sa rozreže po celej dĺžke, vydlabe, následne nalakuje a napokon zase zlepí dohromady. Niekedy sa ešte spevní motúzom. Výroba trvá približne 2 týždne,“ ozrejmil Horváth, ktorý zatiaľ vyrobil štyri trembity. Dve používajú ľudoví hudobníci. „Ďalšia je v informačnom turistickom centre na Sninských rybníkoch a poslednú, najmenšiu, mám doma,“ uzavrel výrobca ľudových nástrojov, ktorý sedemnásť rokov pracoval v bani a neskôr v teplárni.
Trembita
- Dĺžka: 2,5 m
- Priemer spodného (širšieho) konca: 10 cm
- Vnútorný priemer hornej časti: 2,5 cm
- Vonkajší priemer hornej časti: 3,5 cm