Do vyše dvoch stoviek kusov armádnej techniky plánuje rezort investovať dve miliardy eur. Čo to vlastne chcú nakúpiť?
Ministerstvo obrany hovorí o nákupe vojenskej techniky už roky. Časť spustila už predchádzajúca vládna garnitúra, keď rezort ovládali nominanti SNS. Obstaranie obrnených transportérov však neskôr stopli. Nová vláda ukázala verejnosti projekt, ktorý hovorí o dvoch typoch vozidiel, po obstaraní ktorých budeme mať päť práporov s modernými strojmi. Za 76 kusov bojových obrnených transportérov chcú dať 332 miliónov eur a za 152 kusov pásových bojových vozidiel 1,739 miliardy eur.
Ide zatiaľ len o prvú fázu, v ďalších plánujú kúpiť ďalšie stovky vozidiel. Po amerických stíhačkách F-16, ktoré obstarala ešte vláda Smeru, ide o druhý najväčší vojenský nákup v histórii Slovenska. „Takéto vozidlá sú základom ozbrojených síl akejkoľvek armády NATO alebo Európskej únie,“ povedal štátny tajomník Marian Majer. Spôsob obstarávania stámiliónových vozidiel vláda už schválila a ministerstvo obrany oslovilo 33 vybraných krajín so žiadosťou o predloženie ponúk na dodanie techniky.
Na ponuky osemkolesových transportérov budú čakať do konca tohto roka, pásové vozidlá chcú uzatvárať v januári 2022. Rezort vopred avizuje, že samotná cena bude predstavovať 35 % z hodnotenia, technické špecifikácie zavážia na 30 %, logistická podpora 10 % a 25 % bodov bude tvoriť miera zapojenia slovenského obranného priemyslu do výroby. „Naším cieľom je, aby vo výsledku išlo o reálnu a dlhodobú pomoc priemyslu a slovenským firmám,“ dodal Majer s tým, že to idú robiť čo najviac transparentne.
Prvé kusy by mali mať vojaci k dispozícii začiatkom 2024. Obrana sa púšťa do nákupov pre zastaranosť techniky a náročnosť jej údržby. Časť bojových vozidiel oslávi už 50 rokov. „So súčasnou technikou už spĺňame len pohyblivosť. Čo sa týka palebnej sily, použitia modernej munície a účinku na cieľ nenapĺňame štandardy ani v rámci Severoatlantickej aliancie,“ vysvetlil veliteľ pozemných síl Ivan Pach.