Lekári varujú, že ochorieť súčasne na COVID-19 aj chrípku môže mať fatálne následky a samotná vakcinácia proti koronavírusu nestačí. Pravdou však je, že nosenie rúšok znižuje riziko nákazy respiračnými ochoreniami.
Aj napriek tomu, že v súčasnosti sa pozornosť venuje najmä očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, sezóna chrípky je už tiež za dverami. Ak máte záujem sa proti nej zaočkovať, je dobré sa so svojím lekárom dohodnúť čím skôr na termíne. „Očkovanie proti chrípke je v čase pandémie obzvlášť dôležité, pretože chrípkou oslabený organizmus je náchylnejší nakaziť sa aj ďalšími infekciami,“ vysvetľuje revízna lekárka Ingrid Dúbravová.
Ako pokračuje, súbežný priebeh chrípky a COVID-19 môže prispieť k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu a ťažšiemu priebehu ochorenia. Novinkou u nás je očkovanie proti chrípke pre deti od dvoch do 12 rokov, ktoré sa nepichá injekciou. Ide o nazálnu vakcínu proti chrípke Fluenz Tetra. „Na rozdiel od ostatných vakcín proti chrípke to nie je injekcia. Ide o nosný sprej, ktorý sa aplikuje do oboch nosných dierok,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová z poisťovne Union.
Počet chorých v prepočte na 100 000 obyvateľov
Postup pri očkovaní
- Navštívte svojho všeobecného lekára, s ktorým máte podpísanú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a oznámte mu, že sa chcete dať zaočkovať.
- Lekár podľa záznamov a vášho aktuálneho zdravotného stavu rozhodne, či nepatríte do skupiny, ktorá sa očkovať nemôže.
- Ak je očkovanie pre vás vhodné, dohodnite si termín.
- Lekár môže mať vakcínu u seba. Ak nie, vypíše vám recept, na základe ktorého vám v lekárni vydajú očkovaciu látku bez úhrady.
- Výkon očkovania uhradí lekárovi poisťovňa.