Kritizovaná súdna mapa
Peniaze využije Slovensko aj na reformu súdnictva, kde má vzniknúť nová súdna mapa, ktorá si medzičasom stihla vyslúžiť kritiku. Návrh sa nepáči viacerým sudcom, ale aj primátorovi Trenčína Richardovi Rybničkovi. „Zrušenie Krajského súdu v Trenčíne je chybou a ponížením mesta Trenčín i celého kraja,“ uviedol.
Problémom je, že viacero súdov sa má zlúčiť do väčšieho celku a jednotlivé kompetencie preberú aj iné okresy. Podľa Kolíkovej by však nová organizácia mala zabezpečiť dostupnú spravodlivosť pre všetkých. „Je potrebné urobiť zmenu v organizácii súdov, aby sme mali sudcu, ktorý je odborník,“ vyhlásila Kolíková. Takto sa budú sudcovia špecializovať na určitú agendu.
Zlučovanie vysokých škôl
Tretím sektorom, ktorého sa reformy dotknú najviac, je školstvo. „Je tu dopyt, aby sme mali radšej menej vysokých škôl, ale viac kvalitných. Preto odmeníme dobrovoľné spájanie vysokých škôl do väčších, životaschopných celkov,“ povedal Heger.
Vysoké školy majú byť po novom hodnotené na základe vedeckého výkonu a uplatnenia absolventov, pričom sa budú musieť pripraviť aj na zmenu financovania. Z plánu získa minister školstva Branislav Gröhling 213 miliónov eur. Cieľom je však pomôcť aj deťom v školách, kde sa učitelia pripravia na zmenu obsahu vzdelávania, ale tiež digitalizáciu. Peniaze budú tiež smerovať na personál materských škôl.
Policajného prezidenta si bude vyberať minister
Roztržky v bezpečnostných zložkách by mal zmierniť výber policajného prezidenta. Kým doposiaľ o policajnom prezidentovi rozhodoval brannobezpečnostný výbor NR SR, po novom si ho bude môcť vybrať priamo minister vnútra.
„My musíme tú funkciu policajného prezidenta spolitizovať,“ uviedol Sulík. Rovnako o tom hovorí aj Heger. Prekvapivo hladko sa na tom dohodla koalícia a návrh už je v parlamente. Peter Pellegrini (Hlas-SD) tvrdí, že v minulosti to bola práve koalícia, ktorá apelovala na zmenu voľby policajného prezidenta tak, aby bola odpolitizovaná. Za jeho vlády totiž došlo k zmene a aj pri vymenovaní policajného šefa, tak aj pri odvolaní sa požaduje súhlas výboru v parlamente.