Vo svojom stanovisku to uviedla Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). "Nedostatok peňazí v zdravotníctve môže mať za následok odkladanie zdravotnej starostlivosti a neuhradenie liečby pacientom, čo je nielen v rozpore so základnými právami pacienta, ale to môže mať aj fatálne dôsledky," uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová. Ďalším odkladaním operácií či plánovaných vyšetrení u špecialistov sa podľa Lévyovej zhorší celkový zdravotný stav populácie, zvýši sa invalidita aj úmrtnosť.
Pripomenula, že odklad zdravotnej starostlivosti bol značný už v dôsledku situácie zapríčinenej šírením ochorenia COVID-19 na Slovensku. Mnohí pacienti podľa AOPP vynechali, prerušili alebo ukončili svoju naplánovanú liečbu v uplynulom roku a pol na základe vlastného rozhodnutia. "Situácia je z pohľadu nás pacientov naozaj vážna. Vyzývame preto ministra financií, aby zvážil všetky dôsledky tohto návrhu a priznal plnú úhradu zdravotnej starostlivosti za poistencov štátu tak, ako je zadefinovaná v rozpočte pre tento rok," skonštatovala Lévyová.
AOPP tiež žiada rezort financií o úhradu COVID testov pre pacientov, ktorí potrebujú lekárske vyšetrenie, zo štátnych zdrojov. Odôvodňuje to tým, že aj zdravotné poisťovne v čase pandémie finančne utrpeli a dnes sa ešte nevie, aké náklady si vyžiada ďalšia vlna nového koronavírusu.
Vzhľadom na aktuálnu daňovú prognózu sa má platba za poistencov štátu znížiť o viac ako 232 miliónov eur na sumu 1,2 miliardy eur. Šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽANO) preto koncom septembra požiadal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) o viazanie rozpočtových prostriedkov v spomínanej sume. Lengvarský v reakcii prisľúbil, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku to v žiadnom prípade neohrozí.
Štát platí zdravotné poistenie napríklad za seniorov, deti, študentov, ženy na materskej či nezamestnaných.