Z výsledkov veľkého prieskumu spoločnosti ManpowerGroup vyplýva, že medzi slovenskými zamestnávateľmi prevláda optimizmus. S akými očakávaniami vstupujú do posledného štvrťroka 2021? V ktorých odvetviach hospodárstva či regiónoch môžu pribudnúť pracovné príležitosti? Trh práce na Slovensku ožíva. Po údajoch o vývoji nezamestnanosti to potvrdzujú aj výsledky najnovšieho prieskumu medzi 758 slovenskými podnikmi pod taktovkou ManpowerGroup.
V poslednom kvartáli tohto roka chce rozšíriť rady zamestnancov 17 % firiem, kým prepúšťanie avizuje 8 %. Čistý index trhu práce, čo je rozdiel medzi jednou a druhou hodnotou, predstavuje 9 %.
Oproti predchádzajúcemu štvrťroku to je síce o 2 body menej, ale v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď pandémia prvý raz ovplyvnila náborové plány, až o 10 bodov viac. „Pozitívny index trhu práce znamená pokračovanie priaznivého vývoja náborových aktivít,“ povedala generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz.
Práce bude, no nie všade
Výsledky prieskumu hovoria aj o tom, v ktorých odvetviach môže pribudnúť najviac pracovných príležitostí. Kým oproti predchádzajúcemu kvartálu zlepšenie avizujú len tri zo siedmich odvetví, medziročne až päť odvetví. V porovnaní s posledným štvrťrokom 2020 si najviac polepšili spracovateľský priemysel a veľkoobchod a maloobchod.
Asi nikoho neprekvapí, že najviac ľudí plánujú prijať firmy na západe Slovenska. Prekvapením je skôr to, že takmer rovnaké ambície majú zamestnávatelia na východe. Jedine stred krajiny hlási nepriaznivé náborové plány. „Najväčšie množstvo pracovných miest pribudne v tradičných segmentoch, ako sú automotive, logistika, sezónne práce a výroba,“ dodáva Ondřej Wysoglad zo spoločnosti Manuvia.
Automobilky to potiahnu
Andrej Lasz, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy
- Priemysel patrí medzi lídrov v rebríčku sektorov s veľkým počtom voľných pracovných miest. Týka sa to najmä odvetví, ako strojárstvo, hutníctvo či automobilový priemysel. Dôkazom je jedna z automobiliek, ktorá približne o rok a pol poskytne prácu ďalším tisíckam ľudí. Ďalší nárast pracovných ponúk očakávame v oblasti logistiky.
Na kvalifikácii stále záleží
Či pandémia je, alebo nie je, nájsť správneho zamestnanca je veľmi ťažké. Prieskum ManpowerGroup Talent Shortage ukázal, že až 73 % slovenských firiem trpí pre nedostatok ľudí s potrebnou kvalifikáciou. Čo môžu robiť? Až 62 % firiem reaguje tak, že novým pracovníkom ponúka zvyšovanie kvalifikácie. Keď to nejde, je v podstate len jedna možnosť - zlákať hotového pracovníka z inej firmy. Takmer každý druhý zamestnávateľ priznáva, že na to musí ísť prostredníctvom vyššieho finančného ohodnotenia.
Čo je čistý index trhu práce
Vstupnými hodnotami sú percento zamestnávateľov, ktorí v nasledujúcom štvrťroku predpokladajú nárast pracovných síl, a percento fi - riem, ktoré, naopak, očakávajú úbytok zamestnancov. Keď od prvej hodnoty odčítame druhú, dostaneme čistý index trhu práce.