Môže sa to zopakovať
Špecialisti na IT problematiku však krútia hlavami nad jednou vecou, ktorú odborníci FB nedomysleli. K dispozícii majú totiž len jednu centrálu. Takže, keď im to vypadne v Kalifornii, nemajú vo svete náhradné centrály. A čo ak tam dôjde k zemetraseniu alebo útoku? „Oni síce majú centrály aj v iných krajinách, ale vývojové, nie prevádzkové,“ vysvetľuje Macko s tým, že najviac z výpadku FB vyťažili Twitter a Youtube, ktoré išli hore o 300 percent.
Bez sociálnych sietí sú ľudí nervózni
Dušan Kešický, psychiater
- Ľudia už nedokážu čerpať podnety zvnútra, sú zvyknutí, že kedykoľvek môžu, čerpajú len podnety zvonka a to je podstata sociálnych sietí. Pokiaľ človek nemá prísun takýchto podnetov, tak mu to začne chýbať, ako narkomanovi chýba droga, napríklad. Ide o závislosť, nie fyzickú, lebo tam sa nevstupuje do procesu vzruchu na neurónoch, ale ide o závislosť psychickú. U človeka sa prejavuje nervozitou, neschopnosťou sústrediť sa, podráždenosťou a agresivitou. Myslím, že včera to mohlo byť dobre vidieť. Skúste dnes mladého človeka zavrieť bez mobilu na hodinu do miestnosti. Bude mať ľudovo povedané prsty dohryzené až po posledný článok. Takéto stavy sledujeme aj u ľudí, ktorí idú do väzenia.
Zuckerberg stratil miliardy
Podľa serveru „Bloomberg“ majetok Marka Zuckerberga (37), zakladateľa FB, kvôli výpadku poklesol o 6 miliárd eur. V súčasnosti sa pohybuje aj tak na úctyhodnom čísle 103 miliárd eur. Tento jeho prešľap však zariadil, že klesol z 3. na 5. miesto medzi najbohatšími ľuďmi sveta. Samotný Facebook stratil na hodnote 48 miliárd a jeho akcie išli prudko dole. Podľa Sama Lessina, ktorý bol v roku 2014 viceprezidentom produktového manažmentu FB, tento výpadok ukázal ľudstvu jednu podstatnú vec. „Dnes sme mohli vidieť a pocítiť, ako by vyzerali digitálny teroristický útok alebo kybernetická vojna,“ uzavrel Lessin.