Viacerí poslanci v tejto súvislosti vyzvali na posilnenie postavenie EÚ na medzinárodnej scéne a zlepšenie jej obranných kapacít.
Rozprava sa zamerala na témy, ako sú následky nedávno oznámeného paktu medzi USA, Spojeným kráľovstvom a Austráliou, na chaos v Afganistane po stiahnutí amerických síl a na transatlantické patnerstvo medzi EÚ a USA.
Chorvátsky europoslanec Tonino Picula z tábora socialistov a demokratov (S&D), autor správy o vzťahoch medzi EÚ a USA, vyhlásil že Únia by mala prejsť od doterajšej pozície "mäkkej sily" k využívaniu "inteligentnej sily".
"Potrebujeme obnovené a posilnené transatlantické partnerstvo, aby sme mohli čeliť výzvam, či už sú to tie dobre známe, alebo tie, ktoré vyplývajú z novej globálnej dynamiky," vysvetlil Picula.
Poslanec ocenil pozitívne aspekty spolupráce s Washington, ale zdôraznil, že EÚ nesmie byť vnaivná a vzťahy s USA musí budovať na báze rovnocennosti. "Spojené štáty robia prioritne to, čo zapadá do ich agendy. Je na EÚ, aby vypracovala svoje priority aj v oblasti obrany a zabezpečila, aby v prípade potreby mohla konať autonómne a presadzovať svoje oprávnené záujmy," vyhlásil Picula.
"Je najvyšší čas vyrásť na globálnej scéne," uviedla v tejto súvislosti belgická europoslankyňa Assita Kanková z frakcie konzervatívcov a reformistov (ECR), pričom s jej názorom počas rozpravy súhlasilo viacero ďalších rečníkov naprieč celým politickým spektrom.
Aj Borrell pripustil, že Washington zrejme v súčasnosti prehodnocuje svoje zahraničnopolitické priority. "Európa sa musí prispôsobiť, musí zohrávať svoju vlastnú úlohu," zdôraznil šéf diplomacie EÚ, ktorý sa na budúci týždeň stretne vo Washingtone s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.
Výsledky hlasovania europoslancov o uznesení týkajúcom sa dôraznejšieho presadzovania záujmov EÚ vo svete budú známe v stredu. Navrhovaný text zároveň vyzýva aj na koordinovaný postup eurobloku voči Rusku a Číne.