"Ja ako vojak vidím, že situácia je veľmi naliehavá. Čína má kapacitu už teraz, ale vojnu nezačne ľahko, pretože musí vziať do úvahy mnoho ďalších vecí," vyhlásil minister a dodal, že v Taiwanskom prielive hrozí riziko incidentu, informuje stanica Sky News.
Varovanie prichádza krátko po tom, ako Taiwan oznámil, že do jeho vzdušnej obrannej zóny preniklo viac než 150 čínskych lietadiel. Tchaj-pej to označil za pokračujúcu provokáciu.
Ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) v piatok, počas Národného dňa Číny, vyslala do danej oblasti 38 vojenských lietadiel, v sobotu 39 a v nedeľu 16. V pondelok preletelo neďaleko Taiwanu približne 52 lietadiel vrátane 34 stíhačiek J-16 a 12 bombardérov H-6.
Taiwan sa sám pokladá za nezávislú krajinu, avšak Čína si tento ostrov nárokuje ako súčasť svojho územia a tvrdí, že v prípade potreby si ho môže vziať silou. Taiwan sa odtrhol od pevninskej Číny po tom, ako komunisti v roku 1949 uchopili v Pekingu moc.
Poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa v priebehu stredy stretne vo Švajčiarsku so šéfom čínskeho ústredného výboru pre medzinárodné vzťahy Jang Ťie-čch’om. Spojené štáty sú hlavným dodávateľom zbraní pre Taiwan; Peking za to Washington ostro kritizuje.
Taiwan má vlastnú ústavu, demokraticky volených lídrov a zhruba 300.000 aktívnych členov ozbrojených síl. Taiwan za nezávislý štát však považuje iba niekoľko krajín. Spojené štáty neudržiavajú s Taiwanom žiadne oficiálne vzťahy, ale majú zákon, ktorý vyžaduje, aby USA poskytovali ostrovu prostriedky na obranu.