Členské štáty EÚ vo vyhlásení vyjadrili podporu osobitnému zástupcovi EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavovi Lajčákovi. EÚ očakáva od oboch strán tohto konfliktu konkrétny pokrok v snahe o normalizáciu vzájomných diplomatických vzťahov.
EÚ bude aj naďalej podporovať región západného Balkánu v jeho boji proti koronavírusovej pandémii, a to finančne, ako aj dodávkami proticovidových vakcín.
Únia tiež privítala záväzok západobalkánskych lídrov implementovať tzv. zelenú agendu, ktorá je dôležitá pre prechod na moderné, uhlíkovo neutrálne a efektívne ekonomiky.
Podľa Bruselu však musia spraviť viac pre zriadenie spoločného regionálneho trhu, na ktorom sa zhodli na summite v Sofii v roku 2020. Účastníci summitu sa tiež zhodli na ďalších krokoch smerujúcich k lepšej integrácii medzi západným Balkánom a európskym jednotným trhom.
Európski lídri pripomenuli, že od západného Balkánu očakávajú prehĺbenie spolupráce v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktoré vyústi v úplne zosúladenie so zahraničnopolitickými postojmi EÚ.
Brusel sa ďalej zaviazal poskytnúť krajinám západného Balkánu grantové financovanie vo výške deväť miliárd eur prostredníctvom desiatich ústredných investičných iniciatív. Tento plán tiež podľa EÚ pomôže prilákať verejné a súkromné investície podporované záručným nástrojom pre západný Balkán, ktorý má potenciál mobilizovať 20 miliárd eur.
Vedúci predstavitelia EÚ a západného Balkánu v závere deklarácie vítajú pravidelné organizovanie týchto spoločných stretnutí, pričom konanie ďalšieho summitu stanovili na rok 2022.
Summit sa konal z iniciatívy slovinského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začalo 1. júla.