Po tom, ako museli ochranári usmrtiť medvediu matku v roku 2017, sa Voroničovci rozhodli založiť projekt Medveďobijci a začali projektovať nové druhy kontajnerov a plašiacich zariadení, aby ich odradili od návštevy obývaných oblastí. Svoje vynálezy už niekoľkokrát skúšali aj v ostrých podmienkach v Tatrách či v ZOO Košice.
Za vznik unikátneho projektu môže veľká tragédia. Ako uviedla hlavná ekonómka Medveďobijcov Adriana Voroničová (44), spúšťačom ich iniciatívy bol incident medvedice Ingy z leta 2017. Poľovníci a ochranári vtedy v Liptovskej Kokave (okr. Liptovský Mikuláš) matku mláďat zastrelili, keďže stratila plachosť. Smutný koniec šelmy vtedy rozdelil ľudí na dva tábory. „Nakoplo nás to urobiť niečo, aby sa také veci diali čoraz menej. Vnímali sme, že pomocou vylepšovania kontajnerov a ich ochrany dokážeme medvede odradiť od ľudských obydlí,“ povedala Voroničová.
Hlavný projektant Maroš Voronič (42) zdôraznil, že dôvodom, prečo medvede čoraz častejšie chodia do blízkosti ľudských obydlí, nemusí byť len jedlo. „Počas výskumu sme robili mnoho pozorovaní a všimol som si, že medvede sa v lese takpovediac nudia. Na kamerách som videl taký príklad, ako ide partia medveďov, jeden ide okolo kontajnerov, ani si ich nevšimne, druhý je nerozhodný a vzápätí sa objaví tretí a ten každý kôš prejde,“ opísal pozorovania. Vo svojom archíve má mnoho videí, kde sa medvede s kontajnermi vyslovene hrajú.
„Doteraz nepoznáme ich algoritmus, prečo presne idú ku košom, čo je veľmi zvláštne,“ uviedol. Medveďobijci svoje návrhy posledné roky testujú nielen v Tatrách, ale aj v ZOO Košice. Svoje inovácie dávajú odskúšať tomu najpovolanejšiemu, 350-kilogramovému košickému medveďovi Žabovi, ktorý má s ničením a zdolávaním kontajnerov tie najväčšie skúsenosti. Naposledy sa im Žaba podarilo pokoriť svojou novinkou, edukačným kontajnerom, ktorý pri silnej manipulácii začne okolo rozprašovať pre medveďov nepríjemný paprikový zápach.