Členovia Základnej organizácie Odborového zväzu zamestnancov justície pri Krajskom súde (KS) v Bratislave požadujú zachovanie súčasného stavu, odmietajú rušenie súdov.
Informoval o tom hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Podľa odborárov sa totiž pri príprave novej Súdnej mapy SR nezohľadnili sociálne aspekty a požiadavky zamestnancov justície, ktorých pracovného a súkromného života sa nové usporiadanie súdov citeľne dotkne. V mnohých prípadoch totiž ide o dlhoročných zamestnancov a odborne zdatný administratívny aparát, ktorých justícia naďalej potrebuje pre jej riadne fungovanie.
„Prítomnosťou pred budovou Ministerstva spravodlivosti SR chcú zamestnanci justície vyjadriť svoj nesúhlas s postupom Ministerstva spravodlivosti SR vo vzťahu k vyhodnoteniu pripomienok predložených Odborovým zväzom justície v SR k novej Súdnej mape," uvádza sa vo vyhlásení. Predkladateľ návrhov zákonov podľa odborárov v extrémne krátkom čase 59 hodín po skončení pripomienkového konania, v rámci ktorého sa nemohol zodpovedne a reálne oboznámiť s obsahom pripomienok a starostlivo ich vyhodnotiť, stanovil termín rozporového konania. To sa na ministerstve uskutoční práve dnes.
V pondelok 5. októbra sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k novým návrhom reformy súdnej mapy. Najviac subjektov pripomienkovalo zákon o nových sídlach a obvodoch okresných súdov. Vzniesli celkovo 164 pripomienok z toho zásadných bolo 103. K návrhu nových sídel a obvodov krajských súdov vzniesli celkovo 131 pripomienok z toho zásadných 86.
Návrh zákona o zriadení Mestského súdu Bratislava pripomienkovali subjekty celkovo 69-krát a z toho vzniesli 28 zásadných pripomienok. V rámci medzirezortného pripomienkového konania vzniesli aj 61 pripomienok k zriadeniu Metského súdu Košice. Zásadných bolo 23 pripomienok. Pripomienky k návrhom vzniesla napríklad Generálna prokuratúra SR, množstvo krajských a okresných súdov, samosprávy, ministerstvá, Najvyšší súd SR či Slovenská advokátska komora.