Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka pripravila niekoľko riešení na elimináciu zveri pracovná skupina zástupcov mesta, odborníkov na problematiku, poľovníkov a mestských policajtov.
Výskyt zveri v okolí ľudských obydlí sa podľa neho spája najmä s nedostatkom potravy, ktorú vyhľadávajú. Problémom je aj neobrábanie pôdy, v dôsledku čoho zarastá. "V jesennom období po zbere poľnohospodárskych plodín ako kukurica a obilie nie je pre diviaka nič lepšie ako ovocie. Keď je tam aj krovie, tak zostane. Žiaľ, takýchto miest s nepozbieraným ovocím je v Žiline množstvo. Pre človeka je to nepotrebný biologický odpad, pre diviaka návnada," upozornil odbor správy verejného priestranstva a životného prostredia Mestského úradu v Žiline.
"Diviaky lákajú odpadky, potraviny, ale aj vôňa jedla z kuchýň. Samospráva preto pripomína občanom, aby pri smetných nádobách nenechávali voľne položený kuchynský odpad. Mesto postupne buduje uzamykateľné stojiská a polopodzemné zberné nádoby. Tiež zabezpečilo kryty na nádoby na zmesový komunálny odpad, ktoré zamedzia ľahkému prístupu divých zvierat k odpadkom," doplnil Miškovčík.
Podotkol, že výskyt lesnej zveri v lokalitách ľudských obydlí v blízkosti lesov a pasienkov je problémom viacerých miest a obcí na Slovensku. "Mnohé mestá sa rozširujú do oblastí, ktoré boli donedávna prirodzeným prostredím pre zver, čo narúša ich životný priestor. Riešiť túto situáciu preto nie je jednoduché. Zver sa množí a jej pohyb je nekontrolovateľný, keďže niektoré diviaky dokážu za noc prejsť 40 kilometrov. Krátkodobé riešenia na elimináciu divej zveri v blízkosti obydlí v Žiline spočívajú v regulovanom odstrele, čistení kontajnerových stojísk, porastov či krovín. Dlhodobé v kompletnej výmene kontajnerov za špeciálne," dodal hovorca mesta.