Majte sa však na pozore – kým z jedného, ktorým je nádherný šafran, je korenie, v druhom - v jesienke - sa nachádza nebezpečný jed. Jeden z prvých jarných kvietkov, ktoré začínajú kvitnúť ešte pomedzi snehové polia, je fialový šafran a ten možno úplne posledný kvet, ktorý pod Tatrami kvitne práve teraz, je fialová jesienka.
Tieto kvietky sú skoro na nerozoznanie a svojou farbou a ušľachtilým vzhľadom akoby orámovali podtatranské vegetačné obdobie. „Tieto kvietky ma fascinujú. Keď sa už príroda intenzívne chystá na zimný spánok, tak ony sa rozhodnú zakvitnúť a ukázať sa vo svojej plnej kráse. Keď ich objavím na lesných lúkach, viem, že moje lesné cyklistické potulky sa pomaly končia a mám si začať chystať lyže. Nie nadarmo sa tiež volá zimo-zvesť,“ zamyslel sa hudobník a moderátor, Popradčan Zbyňo Džadoň.
Botanička zo Štátnych lesov TANAP-u Zuzana Homolová nás v prvom rade upozornila, že fialová jesienka vie byť poriadne nebezpečná. Ponáša sa totiž na ďalší kvet. No kým z jarného šafranu sa oddávna vyrábalo exkluzívne korenie, u jesienky je to presne naopak. Je prudko jedovatá. „Otravy spôsobené požitím semien alebo kvetov môžu byť smrteľné. Jedovatá je aj voda, v ktorej bola kytička jesienok. Hrozí ťažká otrava, prejavujúca sa svalovými kŕčmi, hnačkami, prudkými bolesťami brucha a napokon až zastavením dýchania,“ dodala o približne 15 cm vysokom kvete.