Prečo bolo nutné kalendár opraviť a prečo máme v kalendári dvanásť mesiacov? A ako to, že na rozdiel od Čechov nemáme vlastné, slovenské názvy mesiacov?
Písal sa štvrtok, 4. október 1582. V tento deň vstúpil do platnosti kalendár, známy aj ako gregoriánsky. Postupne ho prijali viaceré katolícke krajiny, a tak sa ich obyvatelia po štvrtku 4. októbra zobudili v piatok s dátumom 15. októbra. To všetko vďaka lekárovi, astronómovi a filozofovi Luigimu Liliovi, ktorý prišiel s návrhom zmeny dovtedy platného, tzv. juliánskeho kalendára. Ten za viac ako 1 600 rokov vďaka rôznym nepresnostiam nabral „sklz“ celých desať dní.
Prípravy na prechod na nový kalendár trvali vyše siedmich rokov, zasadala k nim špeciálna komisia a dokument s navrhovanou zmenou putoval po celej kresťanskej Európe na pripomienkovanie. Napriek tomu ho všetky katolícke krajiny neprijali naraz. Absolútny odpor voči „pápežskému diktátu“ prejavili protestantské časti sveta. Niektoré z nich váhali s prijatím nového kalendára dokonca celé storočia.
Prečo máme v kalendári 12 mesiacov? Dočítate sa v Novom Čase Nedeľa