Berlínska polícia v reakcii na správu tohto magazínu potvrdila, že od augusta vyšetruje "údajný útok akustickými zbraňami na zamestnancov ambasády USA", píše agentúra Reuters. Ďalšie podrobnosti však neuviedla. Základom vyšetrovania je podľa Spieglu materiál, ktorý vláda Spojených štátov odovzdala nemeckým predstaviteľom.
Prvé prípady havanského syndrómu sa v roku 2016 týkali pracovníkov veľvyslanectva USA na Kube. Neskôr sa objavili i v Číne, Austrálii, na Taiwane i vo Washingtone. V júli Rakúsko oznámilo, že spolupracuje s americkými úradmi čo sa týka podobných prípadov medzi diplomatmi USA vo Viedni.
Tento záhadný zdravotný problém vyvoláva bolesti hlavy, nevoľnosť, výpadky pamäte a závraty a takisto môže spôsobiť poškodenie mozgu. Objavili sa špekulácie, že ho vyvolávajú elektronické zbrane.
Na celom svete postihol tento nezvyčajný syndróm približne 200 amerických predstaviteľov a ich rodinných príslušníkov, povedal v júli riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns. Poznamenal, že je "vysoko pravdepodobné", že ide o úmyselné konanie, za ktoré môže byť zodpovedné Rusko. Moskva však tieto obvinenia odmietla.