Deti vzhliadajú ku svojim rodičom, synovia najmä k otcom. Vediete s Miškom typické otcovsko-synovské debaty?
Iste, tie témy sú prispôsobené Miškovmu veku. Keď bol maličký, rozprávali sme sa o inom, teraz sú to už témy vážnejšie, napríklad ako vzniká vesmír. Snažíme sa s manželkou, aby sme sa ho aj my veľa pýtali. Keď sa nás niečo opýta, rozoberáme, či by to nemohlo byť aj ináč, aby hľadal aj iné možnosti riešenia. Aby sme jeho vedomie rozvinuli do maxima. Keď ide Miško spať, ľahnem si k nemu a preberáme všeličo, až sa mamina niekedy hnevá, čo už nespíme.
Miško je jedináčik. Neuvažujete o druhom dieťatku?
To je zložitejšie rozhodovanie. Manželka mala pri Miškovi rizikový priebeh tehotenstva. Pol roka poctivo ležala, aby sa Miško narodil. Je to pre nás ťažšia téma. Nikdy by som si nedovolil Lenku presviedčať o ďalšom dieťati, ak by to tak ona necítila. Bolo to pre nás naozaj zložité obdobie. Preto váhame, či ešte mať ďalšie dieťatko. Nechávame to otvorené do budúcna.
Vychovať hokejového šampióna niečo stojí. Stálo za vaším rozhodnutím nakrútiť film aj isté zviditeľnenie sa a s tým možno získanie sponzorov?
Niekde som čítal, že naše dieťa by nám malo v budúcnosti zaistiť nejaké ekonomické benefity. Vraj to robíme preto, aby nám Miško zabezpečil finančne bezstarostný život. To je absurdné! Nad takým niečím som sa nikdy nezamýšľal. Niekde som spomenul, že ak si Miško vybral hokej, my ho v tom podporíme. A ak má sen byť v NHL – zdôrazním, že on, nie my ako rodičia – tak my mu urobíme celý servis okolo toho a vynasnažíme sa, aby mal podmienky tak nastavené.
Od vysokej školy podnikám, mám dopravnú a sťahovaciu firmu, niečo sme mali s Lenkou našetrené. Pracoval som aj po nociach, aby sme to zvládli. Áno, snažíme sa hľadať sponzorov, ale keď sme natáčali film, vôbec to nebolo o tom. Bol to pre našu rodinu zážitok, veď, povedzme si úprimne, kto môže povedať, že je o ňom natočený film? Vôbec sme však nečakali, že film bude mať takú popularitu a že sa prejdeme po červenom koberci na festivale v Karlových Varoch. To je niečo výnimočné, čo sa nedá kúpiť.
Film ukazuje Miškove silné stránky, naozaj je všestranne nadaný. Je niečo, čo mu nejde? V čom by sa mohol zlepšiť?
Každý má silné aj slabé stránky a Miško sám priznáva, že je pomalší, ako by chcel byť. Teraz nemám na mysli fyzickú stránku, skôr to, že keď mu niečo povieme, kým to urobí, tak to trvá... Určite nie je vo všetkom úžasný, napríklad nerád si upratuje v izbičke.
Myslím si, že napriek všetkému má Miško rovnaké neresti ako iné deti. Mimochodom, doteraz nevie dobre vysloviť R, je to aj kvôli tomu, že nemecké R je iné a pre nerodeného Nemca ťažko naučiteľné a on ho ovláda výborne. Ale pracujeme aj na Slovenskom R a postupne sa zlepšuje.
Príde čas, keď z Miška vyrastie tínedžer. Čo ak ho napríklad prichytíte s kamarátmi na pive? Budete ako rodičia sklamaní?
Rád by som to riešil rozhovorom, trebárs o tom, či si myslí, že robí správnu vec. Keď je dieťa malé, ako rodič máte nad ním obrovskú moc, ale direktívna výchova podľa nás nikam nevedie. V puberte sa naplno prejaví, ako ste na dieťa tlačili, ako ste sa s ním bavili, keď bolo malé.
Preto nejdeme do extrému, nie sme naňho príliš tvrdí. Veď všetci si pamätáme, akú sme mali pubertu. Miško je naše prvé dieťa, uvidíme, ako zvládneme jeho pubertu. Budeme reagovať na situácie, ktoré nastanú, a budeme sa s tým snažiť popasovať a danú situáciu riešiť tak, ako najlepšie vieme - vždy s láskou a porozumením.
Veľakrát majú rodičia väčšie ambície než dieťa, vkladajú do svojho potomka čas, peniaze, energiu... No a potom sa stane, že príde zranenie alebo spomínaná puberta a dieťa povie – dosť, už to nechcem robiť. Ste na takúto situáciu s manželkou pripravení?
Ako som vravel – pre nás je najdôležitejšie zdravie a šťastie nášho syna. To, čo robí a čomu sa venuje, nie je náš sen a nie sú to ani naše ambície. My sme mu ukázali množstvo vecí a on si sám vybral. Áno, máte pravdu, naša výchova stojí veľa času aj peňazí. Naši najväčší sponzori sú naši rodičia, veľmi nás v tomto podporujú.
Preto sme synovi dali široký základ športov, ovláda jazyky, má kreatívne myslenie. Môže robiť čokoľvek. Či bude robiť to alebo ono, tak nám nie je ľúto jediného eura, jedinej minúty investovanej do nášho syna. Nemusí z neho byť vrcholový športovec, nech v živote robí to, čo ho baví a čo ho napĺňa. Musí mať za to nejaké ekonomické ohodnotenie, ale nemusí z neho byť milionár. Nemusí to byť ani o NHL, ani o ničom podobnom.
Myslím si, že ak by prišlo k niečomu takému, ako je zranenie, a nemohol by robiť hokej, bolo by mu to ľúto, veď je to jeho sen. Ale učíme ho postaviť sa tvárou ku každej situácii a asi sa bude vedieť prispôsobiť daným okolnostiam. Takže určite sa nezrútime, ak si to rozmyslí a nebude z neho vrcholový hokejista. Hlavne nech je šťastný a zdravý, a nech je medzi nami stále ten krásny rodinný vzťah.
Čo je kamevéda
Ide o metodiku výchovy, ktorú vytvoril Pavel Zacha. Sústreďuje sa na komplexný rozvoj dieťaťa ihneď po jeho narodení. Je založená na vyváženom pomere intelektuálnej a pohybovej výchovy a na výchovnom pôsobení jeden na jedného (rodič – dieťa) predovšetkým v období predškolského veku.
Dieťaťu sa snažíte predostrieť viacero možností, ktoré môže skúsiť. Venuje sa športu, hudobnej či výtvarnej výchove, cudzím jazykom... Je to aj o tom, ako dieťa správne stravovať, správne rozvíjať. Ide o komplex všetkého, aby sa dieťa zdravo a šťastne rozvíjalo, ale aby zároveň nebolo do niečoho nútené.