Kto by zastúpil prezidenta?
Čo sa bude diať, ak sa prezidentov stav zhorší natoľko, že nebude schopný vykonávať svoje právomoci? „Môže rezignovať, alebo Poslanecká snemovňa a Senát môžu prijať uznesenie, ktorým ho právomocí zbavia,“ vyjadril sa pre ČT24 český politológ Jan Bureš. Podľa poslanca Babišovej strany ANO Ivana Vondráka ide však o príliš divoké úvahy. Navyše, bez ohľadu na prezidentov zdravotný stav je podľa neho povolebná matematika veľmi ľahká.
„Vzhľadom na to, že de facto je spolupráca dvoch opozičných koalícií pripravená, nemalo by to mať nejaký veľký vplyv. Ja nevidím, že by tu dochádzalo k nejakému ohrozeniu demokracie alebo ku krízovému stavu v spoločnosti,“ vyjadril sa Vondrák pre ČT24.Česká ústava na podobné prípady myslí a presne určuje, kto preberá právomoci prezidenta v prípade, že nemôže zo závažných dôvodov vykonávať svoju funkciu.
Právomoci hlavy štátu sa v takomto prípade prerozdelia medzi ďalších troch vysokých ústavných činiteľov, a to predsedu vlády, predsedu Poslaneckej snemovne a predsedu Senátu, hornej komory českého parlamentu. Konkrétne v tomto prípade je najdôležitejším ústavným činiteľom hneď po Zemanovi predseda Poslaneckej snemovne, keďže práve jemu by v prípade Zemanovej neschopnosti vykonávať funkciu pripadla rola poverovať politikov rokovaniami o zostavení vlády.