Ak vynecháme akútne kašľanie, ktoré prichádza ako dusenie po vdýchnutí pevného predmetu, ostatné druhy kašľa sú prejavmi choroby a dajú sa potláčať a liečiť. Ako rozoznať, či je jeho príčinou COVID-19 a kedy už siahnuť minimálne po domácom teste?
Jeseň je každoročne obdobím soplíkov, kašľa a bolestí hrdla. Akosi to ide ruka v ruke každý rok. Už druhý rok nás však straší koronavírus, a tak je prirodzené, že zvažujeme, či kašeľ liečiť len doma, alebo utekať k lekárovi.
„Pri podozrení na ochorenie je potrebné kontaktovať lekára, izolovať sa a absolvovať RT-PCR test,“ vysvetľuje hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková. Ak sa rozhodnete zájsť po pomoc do lekárne, mali by ste farmaceutke vedieť povedať, aký kašeľ máte. Suchý, dráždivý alebo vlhký, produktívny.
Kedy použiť ktoré lieky?
Antitusiká
Potláčajú suchý, dráždivý kašeľ, tlmia dráždenie na kašeľ. Hodia sa, keď vás vysiľuje suchý, dráždivý kašeľ. Nevykašliavate hlieny, ani nemáte pocit zahlienenia. Nie sú vhodné pri vlhkom, produktívnom kašli.
Expektoranciá
Zvyšujú produkciu riedkeho hlienu a mukolytiká znižujú viskozitu hlienu, riedia ho. Lieky z oboch týchto skupín pomôžu v situácii, keď je kašeľ vlhký a produktívny. Tieto lieky vám vykašliavanie hlienu uľahčia.
Pozor na exspirované lieky
Niektoré lieky proti kašľu sa smú po otvorení užívať len dva týždne. Exspirované lieky neužívajte, nevyhadzujte do komunálneho odpadu a ani nesplachujte! Odneste ich naspäť do lekárne, kde zabezpečia správnu likvidáciu.
Suchý kašeľ
- dráždivý či neproduktívny kašeľ, opakujúce sa záchvaty kašľa
- spôsobuje ho opuch a prekrvenie sliznice dýchacích ciest
- chorý pri ňom nevykašliava žiadny hlien
- je obťažujúci a vysiľujúci, často sa prejavuje v noci
- môžu sa dostaviť aj bolesti dýchacích ciest a svalstva, ktoré sa na kašli podieľajú
- väčšinou ide o vírusové infekcie, ktoré sa neliečia antibiotikami, iba pokojom na lôžku a tlmením nepríjemných symptómov, medzi ktoré patrí práve dráždivý kašeľ
Skorocel kopijovitý
Potrebujete:
- 2 lyžičky listov skorocelu,
- 250 ml studenej vody
Postup:
Listy skorocelu obsahujú triesloviny a slizové látky, ktoré tlmia dráždenie na kašeľ a majú aj protizápalové účinky. Listy skorocelu zalejte studenou vodou a nechajte 2 hodiny lúhovať. Potom preceďte a zohrejte – nevariť! Nálev kloktajte viackrát denne, prípadne ho môžete aj piť po menších dávkach.